Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista ds logistyki Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Nordycka koalicja na rzecz GOZ

a+a-    Powrót       04 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

W Helsinkach odbyło się wczoraj Światowe Forum Gospodarki Cyrkularnej, podczas którego uczestnicy z Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii zawiązali koalicję na rzecz wzmocnienia gospodarki cyrkularnej. Koalicja ma na celu stworzenie nowej platformy, która zwiększy wymianę wiedzy na temat modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym między rynkami skandynawskimi, badając jednocześnie możliwości konkretnych projektów GOZ w krajach skandynawskich. Koalicja wzorowana jest na najlepszych praktykach Holland Circular Hotspot.

Wymiana doświadczeń

Celem Koalicji jest wypracowanie celów w oparciu o dotychczasowe wysiłki każdego rynku i doświadczeniach podobnych firm z różnych sektorów. Koalicja zaprosi rządy, miasta i regiony, przedsiębiorstwa i instytucje wiedzy do ścisłej współpracy w celu zbadania praktycznych i skalowalnych rozwiązań, które mogłyby mieć zastosowanie m.in. dla MŚP oraz do opracowania niezbędnych zachęt politycznych.

- Konsumpcja w krajach skandynawskich nadal rośnie w niezrównoważonym tempie. Każdy z krajów skandynawskich jest mały, ale razem jest to 11. największa gospodarka na świecie. Współpraca w zakresie rozwoju wymiany informacji i informacji to model skandynawski. Inicjatywa Nordic Circular Hotspot może przyspieszyć niezbędne przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnia Cathrine Barth, założycielka Circular Norway, należąca do grona inicjatorów Nordic Circular Hotspot.

Współpraca na wielu płaszczyznach

Z kolei Daniel Larrson, radca ds. kontaktów handlowych w Ambasadzie Szwecji, w rozmowie z redakcją Teraz Środowisko stwierdził, że Szwecja pragnie być prekursorem w zakresie przechodzenia na gospodarkę obiegu zamkniętego do 2030 roku. Istotnym aspektem tej transformacji jest otwartość na współpracę między podmiotami w sektorze prywatnym i w sektorze publicznym, ale również wymiana między krajami. - Inicjatywy takie jak Nordic Circular Hotspot jest świetnym przykładem wspólnego działania i bierze swój początek we wspólnej trosce o środowisko. Wymiana tradycyjnego modelu gospodarki na gospodarkę obiegu zamkniętego sprzyja nam wszystkim i jest wręcz koniecznością. Ważnym krokiem na drodze w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego jest stworzenie miejsca, w którym spotykać się mogą interesanci i podmioty zaangażowane w tę tematykę, by wspólnymi siłami dążyć do opracowywania innowacyjnych rozwiązań i nowych sposobów myślenia. Nowo powstały Nordic Circular Hotspot pełni w tym zadaniu ważną rolę - skonkludował.

A Poland Circular Hotspot?

Także w Polsce działa podobna platforma. Polish Circular Hotspot(1) jest publiczno-prywatną platformą współpracy wszystkich środowisk mających realny wpływ na wdrażanie gospodarki obiegowej w Polsce. Platforma współpracuje z samorządami, administracją, naukowcami oraz biznesem, zarówno z lokalnymi firmami, jaki i z tymi o zasięgu ogólnopolskim. Platforma zaprasza do współpracy.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Polish Circular Hotspot
http://circularhotspot.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Recykling i integracja zawodowa bezrobotnych - jak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu? (21 listopada 2019)Logika cyrkularna zakrawająca na science-fiction? Witajcie w świecie fińskich wizjonerów (10 października 2019)Mazovia Circular Congress już 11 października (04 października 2019)Konferencja „30 lat Czystszej Produkcji – na drodze do GOZ” już w poniedziałek (02 października 2019)Katowice we współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracują model gospodarki o obiegu zamkniętym (02 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony