Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Nordycka koalicja na rzecz GOZ

a+a-    Powrót       04 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

W Helsinkach odbyło się wczoraj Światowe Forum Gospodarki Cyrkularnej, podczas którego uczestnicy z Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii zawiązali koalicję na rzecz wzmocnienia gospodarki cyrkularnej. Koalicja ma na celu stworzenie nowej platformy, która zwiększy wymianę wiedzy na temat modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym między rynkami skandynawskimi, badając jednocześnie możliwości konkretnych projektów GOZ w krajach skandynawskich. Koalicja wzorowana jest na najlepszych praktykach Holland Circular Hotspot.

Wymiana doświadczeń

Celem Koalicji jest wypracowanie celów w oparciu o dotychczasowe wysiłki każdego rynku i doświadczeniach podobnych firm z różnych sektorów. Koalicja zaprosi rządy, miasta i regiony, przedsiębiorstwa i instytucje wiedzy do ścisłej współpracy w celu zbadania praktycznych i skalowalnych rozwiązań, które mogłyby mieć zastosowanie m.in. dla MŚP oraz do opracowania niezbędnych zachęt politycznych.

- Konsumpcja w krajach skandynawskich nadal rośnie w niezrównoważonym tempie. Każdy z krajów skandynawskich jest mały, ale razem jest to 11. największa gospodarka na świecie. Współpraca w zakresie rozwoju wymiany informacji i informacji to model skandynawski. Inicjatywa Nordic Circular Hotspot może przyspieszyć niezbędne przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnia Cathrine Barth, założycielka Circular Norway, należąca do grona inicjatorów Nordic Circular Hotspot.

Współpraca na wielu płaszczyznach

Z kolei Daniel Larrson, radca ds. kontaktów handlowych w Ambasadzie Szwecji, w rozmowie z redakcją Teraz Środowisko stwierdził, że Szwecja pragnie być prekursorem w zakresie przechodzenia na gospodarkę obiegu zamkniętego do 2030 roku. Istotnym aspektem tej transformacji jest otwartość na współpracę między podmiotami w sektorze prywatnym i w sektorze publicznym, ale również wymiana między krajami. - Inicjatywy takie jak Nordic Circular Hotspot jest świetnym przykładem wspólnego działania i bierze swój początek we wspólnej trosce o środowisko. Wymiana tradycyjnego modelu gospodarki na gospodarkę obiegu zamkniętego sprzyja nam wszystkim i jest wręcz koniecznością. Ważnym krokiem na drodze w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego jest stworzenie miejsca, w którym spotykać się mogą interesanci i podmioty zaangażowane w tę tematykę, by wspólnymi siłami dążyć do opracowywania innowacyjnych rozwiązań i nowych sposobów myślenia. Nowo powstały Nordic Circular Hotspot pełni w tym zadaniu ważną rolę - skonkludował.

A Poland Circular Hotspot?

Także w Polsce działa podobna platforma. Polish Circular Hotspot(1) jest publiczno-prywatną platformą współpracy wszystkich środowisk mających realny wpływ na wdrażanie gospodarki obiegowej w Polsce. Platforma współpracuje z samorządami, administracją, naukowcami oraz biznesem, zarówno z lokalnymi firmami, jaki i z tymi o zasięgu ogólnopolskim. Platforma zaprasza do współpracy.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Polish Circular Hotspot
http://circularhotspot.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zielone obligacje - elastyczne finansowanie projektów samorządowych (25 marca 2019)Polska nie może być tylko biernym obserwatorem (13 marca 2019)Recykling chemiczny rozpocznie zupełnie nową erę (21 lutego 2019)GOZ to wciąż wielka niewykorzystana szansa (15 lutego 2019)EBI wspiera przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (02 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony