
Peelingi, żele do mycia z brokatem czy pasty do zębów z dodatkiem mikroplastiku będą wykluczone z produkcji od października br. Komisja Europejska zatwierdziła przepisy, które mają ograniczyć m.in. celowe dodawanie mikrodrobin plastiku do produktów.
O przygotowaniach do nowych zasad pisaliśmy w ubiegłym roku. Chodzi o nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Przyjęte przez Komisję w miniony czwartek ograniczenie ma zapobiec uwalnianiu się mikroplastiku do środowiska o nawet 0,5 mln ton.
Przepisy mają być wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności obejmą produkcję luźnego brokatu i mikrogranulek złuszczających używanych w kosmetykach. Stanie się to wraz z wejściem przepisów w życie, czyli od połowy października. Dziesięć kategorii produktów ma na to więcej czasu, m. in. wyroby medyczne (6 lat), produkty do makijażu (12 lat) czy boiska sportowe syntetyczne (6 lat). Z ograniczeń mogą być wyłączone produkty używane w zakładach przemysłowych lub nieuwalniające mikrodrobin plastiku podczas użytkowania. Warunkiem dla producenta jest obowiązek umieszczenia instrukcji na temat użytkowania i utylizacji produktu, aby mikrodrobiny z produktu nie uwalniały się.
Regulacje Komisji dotyczą również definicji mikroplastiku. Zaznaczono, że należą do niego wszystkie cząstki polimerów syntetycznych o długości mniejszej niż 5 mm, które są organiczne, nierozpuszczalne i odporne na degradację.
Przed przyjęciem przepisów KE poprosiła Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) o ocenę ryzyka. Agencja stwierdziła, iż celowo dodawane mikrodrobiny plastiku do produktów są uwalniane do środowiska w sposób niekontrolowany i zaleciła ich ograniczenie(1).

Koordynatorka redakcji
Przypisy
1/ Na podstawie:https://www.bankier.pl/wiadomosc/KE-na-wojnie-z-plastikiem-Nowe-srodki-ogranicza-stosowanie-celowo-dodawanych-do-produktow-mikrodrobin-plastiku-8617476.html