Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości Eco-Clean Tomasz Malanowicz

75 tysięcy litrów chemikaliów na parkingu firmy w Dąbrowie Górniczej

a+a-    Powrót       27 lutego 2020       Odpady   

Policjanci znaleźli na parkingu jednej z firm w Dąbrowie Górniczej 75 tysiąclitrowych pojemników z płynnymi chemikaliami. Trwa badanie, jakie dokładnie substancje są tam przechowywane. Policjanci wiedzą już, do kogo należą odpady.

Rzecznik dąbrowskiej policji asp. szt. Mariusz Miszczyk powiedział w środę PAP, że dzień wcześniej tamtejsi funkcjonariusze wraz z policjantami z komendy wojewódzkiej ustalili, że na terenie jednej z firm w dzielnicy Gołonóg wbrew przepisom mogą być magazynowane niebezpieczne dla środowiska odpady.

Policja w trakcie ustaleń w sprawie odpadów

- Mundurowi pojechali na miejsce; ujawnili 75 pojemników typu mauzer, wypełnionych nieznanymi, płynnymi substancjami chemicznymi. Policjanci czekają na wyniki badań, które dadzą odpowiedź na to, czy substancje te stanowią zagrożenie dla środowiska – powiedział Miszczyk.

Policjant dodał, że odpady odnaleziono na parkingu jednej z firm, na terenach przemysłowych Dąbrowy Górniczej. Część znalezionych pojemników była ukryta na naczepie tira, ustawionej obok innych pojazdów. - Wiemy już, kto jest właścicielem terenu oraz do kogo należą odpady. Są to różne osoby – zaznaczył Miszczyk.

Obowiązek kosztownej utylizacji chemikaliów będzie spoczywał na ich właścicielu. Policjanci ustalają, skąd pochodzą chemikalia. Za ich nielegalne składowanie grożą dotkliwe kary finansowe oraz do pięciu lat więzienia.

Więcej o problemie nielegalnie magazynowanych odpadów w Polsce tutaj.

Policja po raz kolejny ostrzega właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się niebezpiecznych odpadów. Często nie zdają sobie oni sprawy, że bez ich wiedzy są na ich nieruchomościach nielegalnie gromadzone są odpady.

- Po wszystkim wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To ogromny wydatek, liczony nawet w milionach złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane – podkreślają policjanci. (PAP)

Czytaj: Policja apeluje o ostrożność podczas zawierania umów z firmami zajmującym się gospodarką odpadami

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)Policja wykryła ponad 100 tys. litrów niebezpiecznych odpadów (01 lipca 2020)Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie? (30 czerwca 2020)Wojewoda zamierza unieważnić uchwałę ws. spółki mającej budować spalarnię odpadów na śląsku (30 czerwca 2020)NFOŚiGW przyznał prawie 170 mln zł na siedem inwestycji w nowoczesną gospodarkę odpadami (22 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony