Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ

Odpady zwierzęce z Holandii nielegalnie „utylizowane” w Małopolsce

a+a-    Powrót       29 marca 2019       Odpady   

Służby weterynaryjne i policjanci przerwali proceder związany z niezgodną z prawem utylizacją odpadów zwierzęcych pochodzących z Holandii. Parał się tym 38-latek z powiatu oświęcimskiego – poinformowała w czwartek małopolska policja. Grozi mu 5 lat więzienia.

Rozwikłanie sprawy to wspólne dzieło policjantów z Oświęcimia i pracowników tamtejszego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, którzy przez kilka miesięcy gromadzili dowody przestępczej działalności 38-latka. Ustalili, że założona przez mężczyznę w ub.r. firma miała zajmować się transportowaniem z zagranicy odpadów pochodzenia zwierzęcego, a następnie przekazywaniem ich do zakładów utylizacji, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Tak się nie działo.

Fałszowane dokumenty przekazania do utylizacji

- Ciężarówki załadowane pochodzącą z Holandii mączką mięsno-kostną trafiały do magazynów znajdujących się w jednej z miejscowości w gminie Oświęcim, po czym były wywożone w nieznanym kierunku. Następnie właściciel firmy podrabiał dokumenty, które miały potwierdzać, że odpady zostały dostarczone do zakładów utylizacji. Kontrole jednak wykazały, że mężczyzna fałszował dokumentację. Powiatowy Inspektor Weterynarii zabezpieczył magazyny, w których znajdowało się ponad 400 ton mączki mięsno-kostnej – poinformowali małopolscy policjanci.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut złamania przepisu Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt, który dotyczy handlu lub umieszczania na rynku niejadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego bez zachowania lub z naruszeniem wymagań weterynaryjnych. Grozi za to kara do roku więzienia. Usłyszał także 134 zarzuty z Kodeksu Karnego. Dotyczą one fałszowania dokumentacji świadczącej o oddaniu odpadów do utylizacji. Za to grozi mu nawet 5 lat więzienia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Areszty ws. porzucania niebezpiecznych odpadów w kilku województwach (03 kwietnia 2019)Związek Gmin Wiejskich RP postuluje, by zmienić zasady przyznawania dotacji na usuwanie azbestu (28 marca 2019)Woda w Ostrowi Mazowieckiej zagrożona skażeniem (27 lutego 2019)Czeski dziennik o przywozie niebezpiecznych odpadów z Polski (14 lutego 2019)Łódź: Nabór wniosków o dotacje na wymianę starych pieców (12 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony