
Senior Market Developer w Ørsted Polska
Wspólnie z Grupą PGE, zbudujemy i będziemy użytkować przez ponad 30 lat największą morską farmę wiatrową o łącznej mocy sięgającej do 2,5 GW. Realizacja dwóch etapów projektu – Baltica 2 i Baltica 3 – wpisuje się w zaktualizowaną niedawno przez Ørsted ambicję zainstalowania na świecie 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. W perspektywie tej dekady chcemy też dojść do 50 GW mocy zainstalowanej we wszystkich odnawialnych źródłach, co oznacza ponad czterokrotny wzrost wobec obecnego stanu.
Dziś działamy już w 10 krajach, w tym w Polsce, która jest dla nas jednym z najważniejszych rynków, traktowanym jak „wschodząca gwiazda” morskiej energetyki wiatrowej w regionie. Związaliśmy się z Polską na dekady i dlatego będziemy działać jak długoterminowy inwestor – realizując plany biznesowe z poszanowaniem dla środowiska i lokalnych społeczności.
Sami transformację zeroemisyjną mamy niemal za sobą – do 2025 r. będziemy neutralni dla klimatu, a do 2040 r. – taki sam będzie nasz łańcuch dostaw. Przyspieszamy inwestycje w OZE, ograniczając emisję dwutlenku węgla o 3,5 tony z każdym zainstalowanym gigawatem w morskiej energetyce wiatrowej, która jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z katastrofalną w skutkach zmianą klimatu. Jednocześnie jednak chcemy, by nasze inwestycje stawały się coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego podjęliśmy zobowiązania, by nasze kolejne projekty – uruchamiane nie później niż do 2030 r. – miały pozytywny wpływ netto na bioróżnorodność. Już teraz nasi eksperci ds. ochrony środowiska testują innowacyjne rozwiązania ograniczające oddziaływanie inwestycji na ekosystemy morskie. Jednym z nich są sztuczne rafy na farmie Borssele 1 i 2 w Holandii, stanowiące schronienie i miejsce żerowania dla odradzającej się populacji dorszy.
Przykład tej farmy odzwierciedla skok technologiczny, jaki dokonał się w morskiej energetyce wiatrowej w ciągu zaledwie 30 lat jej istnienia. Jedna turbina na Borssele dostarcza tyle mocy, co cała pierwsza farma Vindeby, składająca się z 11 wiatraków, zainstalowana przez Ørsted w 1991 i rozebrana w 2017 r.
Podczas naszej zeroemisyjnej transformacji, zdarzały się także niepowodzenia. Dziś bogatsi o wiedzę i doświadczenie, dzielimy się nim na innych rynkach, by pomagać tworzyć świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii.
Artykuł jest częścią publikacji “Energetyka wiatrowa w Polsce 2021. Rozwój, wyzwania, perspektywy”. Zachęcamy do jej lektury!