Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwo Energii
GoBloo firmy Columbus Energy

Test stacji benzynowej z OZE i system odzysku deszczówki

a+a-    Powrót       28 stycznia 2019       Energia   

Lotos testuje w Warszawie nową stację benzynową 4.0 z punktem ładowania "elektryków” i nowoczesnymi rozwiązaniami zmniejszającymi obciążenie środowiska, jak odnawialne źródła energii (OZE) i system odzysku deszczówki - podała w piątek w komunikacie spółka paliwowa.

Jak poinformowała w piątek spółka, "po udostępnieniu jesienią 12 punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych na trasie tzw. Niebieskiego Szlaku, w Warszawie, zaledwie 4 km od Lotniska Chopina, na najnowocześniej stacji benzynowej sieci Lotos, koncern testuje najbardziej innowacyjne rozwiązania ekologiczne".

- Na budynku i wiacie warszawskiej stacji zainstalowano panele fotowoltaiczne, które latem mogą wyprodukować energię elektryczną o chwilowej mocy na poziomie ok. 17kW zasilając w energię latarnie hybrydowe, czyli zasilane energią słoneczną i wiatrową. Jeśli przez kilka dni nie ma wystarczającego zasilania z odnawialnych źródeł energii, to automatycznie przełączą się na sieć elektryczną - podkreślono. - Ponadto, na stacji działa system odzysku deszczówki, który pozwala zmniejszyć zużycie wody gospodarczej na stacji - dodano.

W komunikacie przypomniano również, że "w 2021 r. warszawska stacja sieci Lotos, stanie się jednym z dwóch punktów tankowania wodoru w Polsce (kolejny będzie działał w Gdańsku). Oba stanowiska, razem z instalacją do oczyszczania i dystrybucji wodoru, tworzą projekt Pure H2, który w 20 proc. będzie opłacany ze środków unijnych". - Umowę na finansowanie inwestycji wartej 10 mln euro podpisano w grudniu podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach - podano. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Hiszpania zamyka elektrownie jądrowe i inwestuje w wiatraki i fotowoltaikę (20 marca 2019)Centrum Badawcze PAN rozpoczyna współpracę z PGE w obszarze OZE (20 marca 2019)Wiatraki wracają do łask (19 marca 2019)Potęgowo: Ponad 500 tys. zł na instalacje PV (15 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony