Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Pierwszy rzecznik ds. praw zwierząt

a+a-    Powrót       14 września 2018       Zrównoważony rozwój   

Adwokat Karolina Kuszlewicz została rzecznikiem ds. ochrony praw zwierząt. Funkcję tę stworzyło w swojej strukturze Polskie Towarzystwo Etyczne – podało stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja, które zajmuje się m.in. obroną praw zwierząt.

- To swoisty przełom. Dotychczas nie było w Polsce takiej funkcji – powiedział we wtorek prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. Zdaniem prezesa, powołanie rzecznika ma na celu "wyraźne, trwałe oraz oparte na wiedzy naukowej, etyce i prawie, reprezentowanie interesów zwierząt w Polsce".

Karolina Kuszlewicz w 2009 r. ukończyła studia prawnicze. Jest adwokatem. Na co dzień zajmuje się sprawami związanymi z ochroną zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem.

Polskie Towarzystwo Etyczne powstało w 2010 r. Zrzesza ludzi ze świata nauki, zarówno humanistów, jak i przyrodoznawców. Zajmuje się m.in. inicjowaniem oraz upowszechnianiem publicznej dyskusji wokół bieżących dylematów moralnych. - Biorąc pod uwagę niewyobrażalny ogrom okrucieństwa związanego z myślistwem rekreacyjnym, przemysłową hodowlą czy rytualnym ubojem w Polsce, do aktualnych dylematów moralnych niewątpliwie należy problem troski o zwierzęta oraz środowisko naturalne – wskazał Bożek.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Minimum 2 tys. zł kary za fałszywe oznaczenie „wolne od GMO” (12 czerwca 2019)Inwazyjne gatunki obce w Polsce (27 maja 2019)Biogazownia przy ZOO? To możliwe (11 kwietnia 2019)Producenci trzody chlewnej: ustawa antyodorowa przesuwa problem w inne miejsce (10 kwietnia 2019)Znamy projekt ustawy antyodorowej (02 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony