
© katarzyna
W liście otwartym organizacji pozarządowych wskazano, że projekt Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 (FEDŚ) był tworzony i konsultowany jeszcze przed agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, co “wywróciło dotychczasowe priorytety w uzależnionej od rosyjskich paliw Europie”.
– Aby z tym uzależnieniem zerwać, musimy przyspieszyć zieloną transformację – także na Dolnym Śląsku – podkreślili sygnatariusze listu.
Głos w sprawie zabrał Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA:
– Nasze bezpieczeństwo energetyczne zwiększymy, gdy konsekwentnie opowiemy się za oszczędzaniem energii i elektroprosumenckim OZE. Dlatego konieczna i pilna jest rewizja priorytetów wydatkowania środków z funduszy unijnych, którą KE dostrzegła przedstawiając projekt REpowerEU – wskazał.
Zmiany w trzech obszarach
Sygnatariusze listu w treści pisma wyróżnili trzy obszary, w których obrębie wnioskują o podjęcie zmian przez władze unijne. Pierwszym jest apel o znaczące zwiększenie środków służących realizacji celów klimatycznych oraz transformacji energetycznej z uwzględnieniem termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz publicznych. Celem działań ma być troska o zmniejszenie zagrożenia ubóstwem energetycznym i uzależnieniem od rosyjskich paliw kopalnych. Podkreślono, że należy podjąć wysiłki na rzecz wzmocnienia transportu publicznego i rowerowego, “kosztem zmniejszenia środków na budowę nowych dróg samochodowych”.
– Wszystkie (...) działania powinny mieć odzwierciedlenie w ambitnych wskaźnikach zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, adekwatnych do celów europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu Fit for 55 – podsumowano.
Autorzy listu zaapelowali do KE również o pełniejsze uwzględnienie potrzeby ochrony bioróżnorodności oraz adaptacji zmian klimatu. Poinformowano, że do tego celu niezbędna jest m.in. ochrona i rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury, i wszelkie inne działania odnoszące się do celów Europejskiej Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. przy jednoczesnym ograniczeniu budżetu na rzecz rekreacji i turystyki.
– Potrzebujemy większych funduszy na ochronę różnorodności biologicznej oraz adaptację do zmian klimatu. (...) Działania i alokacje środków oraz wskaźniki w FEDŚ powinny odnosić się do celów Europejskiej Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. – stwierdziła Irena Krukowska z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”.
31 organizacji pozarządowych zaapelowało ponadto o uwzględnienie szeroko rozumianej potrzeby edukowania w zakresie wiedzy o klimacie i środowisku (m.in. poprzez przeznaczenie na ten cel znaczących środków).
– Edukacja, rozumiana jako poszerzanie świadomości wyzwań, dostarczanie niezbędnych informacji oraz rozwój kompetencji jest koniecznym filarem niezbędnych w Polsce zmian – uzasadniono.

Dziennikarz