Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System zarządzania majątkiem sieciowym i brygadami w terenie firmy Sygnity S.A.
FLEXIDRY: odpakowywacz bioodpadów firmy Green CREATIVE

Pionki likwidują bombę ekologiczną

a+a-    Powrót       14 czerwca 2017       Ryzyko   

W związku z niewykryciem sprawców umorzono śledztwo ws. składowania ok. 700 ton niebezpiecznej nitrocelulozy na terenie dawnych zakładów "Pronit" w Pionkach (Mazowieckie). Miasto ogłosiło przetarg na likwidację bomby ekologicznej.

Śledczym nie udało się ustalić, kto jest odpowiedzialny za zgromadzenie niebezpiecznych materiałów na terenie fabryki. W trakcie śledztwa przesłuchano byłych pracowników zakładów i osoby z kadry kierowniczej. - Żadna z osób nie wskazała, że ktoś celowo gromadził nitrocelulozę w miejscu do tego nieprzeznaczonym - wyjaśniła naczelnik wydziału I śledczego Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Duszyk. Dodała, że m.in. na tej podstawie prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa w związku z niewykryciem sprawców.

Podczas pierwszej utylizacji odkryto kolejne kilkaset ton nitrocelulozy

Sprawą znaleziska niebezpiecznych materiałów w Pionkach prokuratura zajęła się w grudniu 2015 r. Po doniesieniu złożonym przez burmistrza miasta, prokurator wszczął śledztwo w sprawie zgromadzenia bez wymaganego zezwolenia i pozostawienia w miejscu do tego nieprzeznaczonym materiałów wybuchowych w postaci nitrocelulozy. W 2011 i 2012 r. na terenie zakładu w Pionkach w wyniku wybuchu niebezpiecznych materiałów zginęły trzy osoby. Wtedy miasto otrzymało na utylizację wykrytych wówczas 240 ton niebezpiecznych materiałów łącznie 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego FOŚiGW. W trakcie prac znaleziono kolejne ok. 700 ton nitrocelulozy.

Najtańsza oferta likwidacji niebezpiecznych odpadów to 7,4 mln zł

W styczniu Rada Miasta w Pionkach zgodziła się na zaciągnięcie pożyczki w wysokości 1,7 mln zł na utylizację niebezpiecznych materiałów. W kwietniu miasto ogłosiło przetarg na "likwidację bomby ekologicznej", czyli usunięcie i unieszkodliwienie nitrocelulozy w ilości ok. 671 ton. 80 proc. kosztów ma pokryć NFOŚiGW. Do przetargu stanęły trzy firmy. Najtańszą ofertę za 7,4 mln zł złożyło Mesko ze Skarżyska-Kamiennej.

Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit) wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Początkowo Państwowa Wytwórnia Prochu produkowała głównie materiały wybuchowe na potrzeby polskiej armii. Po II wojnie światowej zakład rozszerzył asortyment. Rozpoczęto produkcję tworzyw sztucznych, klejów i polichlorku winylu. Utworzono też tłocznię płyt gramofonowych. W 2000 r. sąd ogłosił upadłość zakładu, powołano syndyka masy upadłościowej, pracę straciło około 1,5 tys. osób.

Ilona Pecka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowe zasady magazynowania odpadów medycznych (16 października 2017)Pierwsza „Lex Tarnowskie Góry” do kosza (13 października 2017)Bydgoska instalacja przekształcania odpadów niebezpiecznych zmienia właściciela (27 września 2017)Problem odbioru odpadów medycznych (06 września 2017)70 proc. zużytego sprzętu chłodniczego jest nieprawidłowo przetwarzane (31 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony