Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Technolog w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Prospreco Polska sp. z o.o.
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea

Klamka zapadła. Rok 2021 będzie końcem plastikowych sztućców i talerzy

a+a-    Powrót       14 czerwca 2019       Odpady   

Nieco ponad rok zajęło Unii Europejskiej przyjęcie jednej z kluczowych dla europejskiej gospodarki odpadami dyrektyw. Polska ma teraz dwa lata na przyjęcie odpowiednich przepisów krajowych.

Tworzywa sztuczne stanowią 80–85 proc. odpadów znajdujących się w środowisku morskim Unii Europejskiej. Co ciekawe, artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią aż połowę z nich. Problem ma rozwiązać przyjęta przed kilkoma dniami dyrektywa 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Tylko w Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi dziś 3,5 mln ton rocznie(1). W 8 tys. przedsiębiorstw związanych z tą branżą pracuje w naszym kraju 160 tys. osób. Wszystkie te osoby czekają w najbliższych latach ogromne zmiany.

Koniec imprez i festynów, jakie znamy

Art. 5 dyrektywy przewiduje zakaz obrotu aż dziesięcioma różnymi produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki, od lipca 2021 r. Z rynku znikną więc m.in. plastikowe patyczki higieniczne, widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz patyczki mocowane do balonów. Już za dwa lata ze sklepowych półek znikną też wykonane z polistyrenu ekspandowanego pojemniki na żywność i napoje. Od 2025 r. butelki PET o pojemności do trzech litrów będą z kolei musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc. Z raportu PwC(2) przygotowanego dla Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych wynika, że regulacja wymusi zmianę ok. 1350 linii rozlewowych w całej Unii, która będzie kosztowała od ok. 2,7 mld do nawet ok. 8,7 mld euro. Do 2029 r. państwa członkowskie zostały zobligowane do osiągniecia poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Pierwotnie cel miał być osiągnięty już w 2025 r., ale w wyniku negocjacji proces został rozłożony na dwa etapy: 77 proc. do 2025 r. i 90 proc. do 2029 r. Aby go osiągnąć państwa będą musiał ustanowić powszechne systemy kaucyjne lub cele selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Ponadto, producenci produktów z plastikiem (np. chusteczek nawilżanych lub papierosów) będą ponosić koszty sprzątania terenów publicznych.

Terapia szokowa

Wszystkie powyższe zmiany spowodują, że przedsiębiorcom z branży tworzyw sztucznych wzrosną koszty działalności. Tymczasem ostatnie lata były dla nich okresem całkiem dobrej koniunktury. Zużycie tworzyw do produkcji opakowań w Polsce stale wzrastała. W latach 2013 – 2017 liczba ta zwiększyła się o 20 proc. i wyniosła aż 1,12 mln ton. Większość firm produkujących jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych przynależy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Czy przewidziane w dyrektywie okresy przejściowe wystarczą, aby te zdążyły zmienić profil swojej działalności? Tego dowiemy się już niebawem.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Sektor opakowań to branża, która w pierwszej kolejności będzie musiała znaleźć sposób na skuteczny recykling odpadów z plastiku. W Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie. Obroty branży wynoszą 80 mld zł.
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/sektor-pakowan-skuteczny-recykling-produktow-z-plastiku.html
2/ Analiza przeprowadzona przez PricewaterhouseCoopers nakreśliła znaczące koszty środowiskowe i ekonomiczne wdrożenia proponowanego przez Komisję Europejską obowiązkowego przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek z tworzyw sztucznych przeznaczonych do napojów (artykuł 6 projektu Dyrektywy PE i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko).
https://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=6730&lang_id=1

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podatek od plastiku? To już pewne (22 lipca 2020)EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany (01 lipca 2020)Węgierski parlament uchwalił ustawę o ochronie klimatu (04 czerwca 2020)GOZ obrósł mitami i stereotypami. Raport ING obala je konkretnymi argumentami (15 maja 2020)Czym skorupka za młodu… czyli młodzież tworzy własne projekty edukacyjne (27 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony