Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Podatku od spalania odpadów nie będzie

a+a-    Powrót       16 kwietnia 2018       Odpady   

Ministerstwo Środowiska zdementowało pogłoskę, jakoby planowało wprowadzenie podatku zniechęcającego do odzysku energetycznego odpadów. O podatku takim wspomniał w wywiadzie wyemitowanym na wnp.pl TV Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Jak nas poinformowało ministerstwo, obecnie nie planuje ono podjęcia działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie takiego podatku. Jednocześnie wskazało na inne działania, jakie są prowadzone w celu zwiększenia w kraju poziomu recyklingu odpadów. Są to: wprowadzenie w całej Polsce jednolitych standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych czy zwiększenie opłat za składowanie odpadów, które „nie powinny być składowane, lecz poddawane przede wszystkim procesom recyklingu. Zabezpieczeniem przed kierowaniem nadmiernej ilości odpadów do odzysku energetycznego powinien być ponadto zdaniem ministerstwa zapis zawarty w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami. Mówi on, że do spalarni nie może zostać przekazanych więcej niż 30 proc. wytworzonych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych.

W dokumencie Komisji Europejskiej „Wytyczne dla państw członkowskich: Proponowane działania w zakresie wdrażania polityki ochrony środowiska” z 3 lutego 2017 roku KE zaleca dwunastu krajom (w tym Polsce) odejście od spalania odpadów nadających się do ponownego użycia i recyklingu. Sugeruje właśnie stopniowe znoszenie dotacji do spalania lub wprowadzenie podatku od spalania.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WIOŚ rozpoczął kontrolę w poznańskiej spalarni (10 grudnia 2018)To nie Chińczycy rozbudują warszawską spalarnię (30 listopada 2018)Aukcje OZE bez rozstrzygnięcia (24 października 2018)Modernizacja spalarni odpadów za ponad 1 mld zł (02 października 2018)Instalacja zgazowania odpadów powstanie na Śląsku (21 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO