Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator Instalacji SUEZ Polska Sp. z o.o.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Podatku od spalania odpadów nie będzie

a+a-    Powrót       16 kwietnia 2018       Odpady   

Ministerstwo Środowiska zdementowało pogłoskę, jakoby planowało wprowadzenie podatku zniechęcającego do odzysku energetycznego odpadów. O podatku takim wspomniał w wywiadzie wyemitowanym na wnp.pl TV Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Jak nas poinformowało ministerstwo, obecnie nie planuje ono podjęcia działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie takiego podatku. Jednocześnie wskazało na inne działania, jakie są prowadzone w celu zwiększenia w kraju poziomu recyklingu odpadów. Są to: wprowadzenie w całej Polsce jednolitych standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych czy zwiększenie opłat za składowanie odpadów, które „nie powinny być składowane, lecz poddawane przede wszystkim procesom recyklingu. Zabezpieczeniem przed kierowaniem nadmiernej ilości odpadów do odzysku energetycznego powinien być ponadto zdaniem ministerstwa zapis zawarty w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami. Mówi on, że do spalarni nie może zostać przekazanych więcej niż 30 proc. wytworzonych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych.

W dokumencie Komisji Europejskiej „Wytyczne dla państw członkowskich: Proponowane działania w zakresie wdrażania polityki ochrony środowiska” z 3 lutego 2017 roku KE zaleca dwunastu krajom (w tym Polsce) odejście od spalania odpadów nadających się do ponownego użycia i recyklingu. Sugeruje właśnie stopniowe znoszenie dotacji do spalania lub wprowadzenie podatku od spalania.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zakończyła się kontrola w poznańskiej spalarni odpadów (21 lutego 2019)Lewiatan: Zakaz termicznego przekształcania odpadów groźny dla firm i samorządów (15 lutego 2019)Konflikt w sprawie spalarni, kto podejmie ostateczną decyzję? (13 lutego 2019)Kraków: Wzrost produkcji energii dzięki optymalizacji pracy spalarni (08 lutego 2019)W Rosji protesty przeciwko zmianom w systemie gospodarowania odpadami (04 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony