
© ANGHI
Polski koncern energetyczny PKN Orlen zaprezentował dokument „Polityka klimatyczna Grupy Orlen”, w którym przedstawił działania na drodze do neutralności emisyjnej.
Dokument uszczegóławia działania koncernu na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Cel ten Orlen zadeklarował trzy lata temu jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej. W 2021 r. koncern zaprezentował „Strategię zrównoważonego rozwoju Grupy ORLEN na lata 2021-2023”, w której zobowiązał się do opracowania polityki klimatycznej. Rok później koncern wprowadził do raportowania środowiskowego tzw. Zakres 3 (Scope 3), pozwalający na obliczenie emisji gazów cieplarnianych dla całego łańcucha wartości. Umożliwia to prezentację całkowitego śladu węglowego koncernu. Z kolei w lutym 2023 r. Orlen zaktualizował strategię biznesową zwiększając jednocześnie cele redukcyjne.
- Przyjęcie polityki klimatycznej jest dla naszych inwestorów potwierdzeniem, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, który konsekwentnie realizuje zamierzone cele, nie tylko zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, ale równocześnie dbając o środowisko i alternatywne źródła energii – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.
Polityka klimatyczna Grupy Orlen powstała zgodnie z wytycznymi TCFD (ang. Task Force on Climate-Related Financial Disclosures – grupy powołanej w 2015 r. przez Financial Stability Board, międzynarodowy organ monitorujący globalny system finansowy i zgłaszający zalecenia na jego temat).
-Dokument wyjaśnia, w jaki sposób koncern wyznaczył cele oraz jak zamierza je osiągnąć – informuje Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członkini zarządu ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz pełnomocniczka ds. klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Ważnym elementem dokumentu jest analiza ryzyk i szans klimatycznych. Omówiono w nim ryzyka fizyczne (np. rosnącą temperaturę i ekstremalne warunki pogodowe), które materializują się w związku ze zmianami klimatu, a także ryzyka transformacyjne, czyli zmiany organizacyjne i biznesowe, które należy uwzględnić, aby koncern mógł rozwijać się i utrzymać konkurencyjność w kolejnej dekadzie.
Źródło: PKN Orlen

Redaktor