Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. obsługi klienta Eneris Surowce S.A.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.

Gospodarka odpadami przejdzie pod Związek

a+a-    Powrót       13 sierpnia 2019       Odpady   

Podczas sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli decyzję o wystąpieniu Gminy Polkowice z Polkowickiej Doliny Recyklingu (PDR). Teraz gminne udziały w spółce nieodpłatnie przejmie Związek Gmina Zagłębia Miedziowego (ZGZM). Przejęcie przez Związek stu procent udziałów w PDR pozwoli m. in. powierzyć tej spółce zadania odbioru i zagospodarowania odpadów w trybie bezprzetargowym (in-house). Natomiast mieszkańcom zagwarantuje stabilność działającego od wielu lat systemu. Taki model działalności pozwoli również szybciej reagować na częste zmiany w prawie.

Drastyczna podwyżka opłat

Podwyżka opłat za odbiór odpadów dotyka obecnie wszystkie samorządy w Polsce. Podyktowane to jest m. in. wzrostem kosztów funkcjonowania całego systemu odbioru i transportu odpadów, ich odzysku i unieszkodliwiania oraz funkcjonowania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. Nie inaczej będzie na terenie Gminy Polkowice. Przypomnijmy, że ustalona u nas w 2016 r. opłata za wywóz odpadów, mimo rosnących kosztów funkcjonowania systemu, nie była zwiększana, co w konsekwencji spowoduje znaczną, jednorazową podwyżkę. W najbliższym czasie nasi mieszkańcy będą musieli dostosować do nowych przepisów obligujących do segregacji odpadów biodegradowalnych. A uruchomienie takiej zbiórki będzie generowało kolejne koszty.

Dotychczasowa umowa na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych wygasa z końcem września. W ogłoszonym przez ZGZM przetargu oferty złożyły dwie firmy, ale tylko jedna spełniła warunku formalne. Złożona oferta opiewała na kwotę ponad 77 mln, co spowodowałby wzrost opłat za śmieci z 35 zł dla gospodarstwa wielorodzinnego, do ok. 135 zł. Dzięki transferowi spółki do ZGZM podwyżka nie będzie aż tak drastyczna. Nowe stawki na odbiór i zagospodarowanie odpadów powinniśmy poznać pod koniec września.

W drugiej połowie sierpnia planowane jest Zgromadzenie ZGZM, na którym samorządowcy podejmą decyzję o przyjęciu w swoje struktury Polkowickiej Doliny Recyklingu.

Źródło: Urząd Gminy Polkowice

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Warszawa: Radni przyjęli zmiany w uchwale odpadowej - wyższe stawki od marca (17 stycznia 2020)Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi na giełdzie - strategia czy mrzonki? (16 stycznia 2020)Resort klimatu zachęca do bezpłatnych szkoleń internetowych z Bazy Danych Odpadowych (16 stycznia 2020)Poziom segregacji odpadów w Katowicach już w 2019 r. wyniósł 50 proc. (15 stycznia 2020)Senacka komisja proponuje zmiany w ustawie dot. BDO (15 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony