Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Planowania i Wykonania Ministerstwo Energii
EVBox BusinessLine - stacja ładowania samochodów elektrycznych dla odbiorców biznesowych firmy Engie

Pomorskie: Elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

a+a-    Powrót       14 stycznia 2019       Transport   

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej została podpisana 11 stycznia 2019 r. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski.

Pełne wykorzystanie potencjału

W 2017 roku uruchomiliśmy przystanki w Gdyni. Dziś zaczynamy elektryfikację, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2018 roku przejechało 4 mln pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Prace związane z elektryfikacją linii będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Pociągi elektryczne są nie tylko szybsze i pojemniejsze, ale też bardziej ekologiczne – dodaje Struk. Co ważne, linia PKM jest linią o otwartym dostępie. Oznacza to, że po elektryfikacji do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku będą mogły dojeżdżać składy dalekobieżne między innymi z Olsztyna i Bydgoszczy.

Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w 2023 roku. – Pierwsze robocze spotkania i narady rozpoczynamy już dziś. Chcę też obiecać, że zrealizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy – obiecał Andrzej Sas, prezes Biura Projektów Komunikacyjnych z Poznania, które realizować będzie projekt. Do lutego 2020 roku przygotowany będzie projekt budowlany. – Planujemy, że ekipy budowlane wejdą na tory w 2021 roku – dodaje Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ME opublikowało projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (16 stycznia 2019)Giganci energetyczni zacieśniają współpracę z politechnikami (16 stycznia 2019)Rzeszowska Szkoła Wyższa będzie współpracować z jedną z największych firm branży motoryzacyjnej (15 stycznia 2019)Powstaną dwie nowe stacje tankowania CNG na Podlasiu (14 stycznia 2019)Warunkowy areszt za nielegalne gromadzenie niebezpiecznych odpadów na terenie wyrobiska Dąbrówka Strumiany (14 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony