Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu Ministerstwo Energii

Pomorskie: Elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

a+a-    Powrót       14 stycznia 2019       Transport   

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej została podpisana 11 stycznia 2019 r. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski.

Pełne wykorzystanie potencjału

W 2017 roku uruchomiliśmy przystanki w Gdyni. Dziś zaczynamy elektryfikację, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2018 roku przejechało 4 mln pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Prace związane z elektryfikacją linii będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Pociągi elektryczne są nie tylko szybsze i pojemniejsze, ale też bardziej ekologiczne – dodaje Struk. Co ważne, linia PKM jest linią o otwartym dostępie. Oznacza to, że po elektryfikacji do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku będą mogły dojeżdżać składy dalekobieżne między innymi z Olsztyna i Bydgoszczy.

Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w 2023 roku. – Pierwsze robocze spotkania i narady rozpoczynamy już dziś. Chcę też obiecać, że zrealizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy – obiecał Andrzej Sas, prezes Biura Projektów Komunikacyjnych z Poznania, które realizować będzie projekt. Do lutego 2020 roku przygotowany będzie projekt budowlany. – Planujemy, że ekipy budowlane wejdą na tory w 2021 roku – dodaje Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezydent Krakowa apeluje do premiera o zmianę prawa regulującego SCT (17 czerwca 2019)Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)Radykalne usprawnienia komunikacyjne za 31 mln zł (14 czerwca 2019)Katowice: Akcja naprawcza rowerów miejskich (14 czerwca 2019)Platforma e-commerce działająca w obiegu zamkniętym (14 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych