Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
24.01.2021 24 stycznia 2021

Jaki Covid-19 wpływa na rynek pomp ciepła w Polsce? Branża odpowiada

Z badań PORT PC wynika, że branża pomp ciepła w Polsce dobrze przetrwała okres pandemii i dostrzega dobre perspektywy wzrostu na drugą połowę 2020 r. Jednak w ocenie połowy firm widać sporą niepewność dotyczącą perspektywy najbliższych kilku lat.

   Powrót       03 sierpnia 2020       Energia   

Na początku lipca 2020 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła ankietę wśród producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce na temat skutków pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek pomp ciepła w Polsce. W ankiecie brało udział 18 firm. Wyniki ankiet są dosyć optymistycznie. Blisko 2/3 firm nie widzi zmian lub widzi pozytywny wpływ na swoją działalność (p. rys. 1). Blisko 1/3 widzi negatywny wpływ na działalność, z czego bardzo negatywny wpływ odczuwa tylko 11 proc. firm.

Czytaj: Jak COVID wpłynął na branżę OZE?

W ciągu kilku tygodni w okresie ścisłego „lockdownu” w marcu br. nastąpił wyraźny spadek zamówień z powodu COVID-19, jednak dotyczyło to tylko połowy firm biorących udział w badaniu. Co istotne, pozostałe 50 proc. firm nie odczuło w ogóle spadku zamówień w tym czasie.

Perspektywy na II półrocze 2020 r.

Na pytanie o perspektywy dotyczące najbliższego półrocza firmy uczestniczące w badaniu odpowiadają, że widzą je pozytywnie – łączne odpowiedzi pozytywne i bardzo pozytywne stanowią łącznie 83 proc. (rys. 2). Tylko 17 proc. firm widzi perspektywy jako raczej negatywne.

Czytaj: Temat miesiąca: Pompy ciepła

Na pozytywną perspektywę najbliższych miesięcy wpływają zmiany w programie „Czyste Powietrze”. W przypadku pomp ciepła o bardzo wysokiej efektywności (klasy energetyczne A++ i A+++) zwiększono intensywność dofinansowania pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego do 45 proc. zarówno w przypadku gruntowych pomp ciepła, jak i urządzeń typu powietrze/woda. Kolejnym wsparciem w programie jest fakt, że w przypadku zastosowania pomp ciepła w termomodernizacji zwiększona została granica maksymalnego dofinansowania z 20 tys. do 25 tys. złotych. Na rynek pomp ciepła niekorzystnie wpływa natomiast wycofanie się z finansowania nowych budynków w programie „Czyste Powietrze”, które nastąpiło na początku 2020 r. Oznacza to, że obecnie najbardziej efektywne urządzenia grzewcze nie korzystają z żadnego wsparcia.

Perspektywa najbliższych lat

Niezwykle interesujące są odpowiedzi na pytanie o perspektywy rynku w najbliższych latach. Widać tu bardzo dużą niepewność w odpowiedziach. Ponad połowa (56 proc.) odpowiedzi to „nie wiem” (rys. 3). Pokazuje to pilną potrzebę konieczności wypełnienia luki informacyjnej w zakresie planów Komisji Europejskiej w zakresie termomodernizacji i ogrzewania budynków w Unii Europejskiej. W opublikowanej na początku lipca strategii łączenia sektorów do 2050 r. KE wskazała na technologię pomp ciepła jako kluczową w transformacji energetycznej budynków UE. Wsparcie tej technologii pozwoli w najbardziej skuteczny sposób rozwijać efektywność energetyczną, obniżać emisje dwutlenku węgla i wspierać zastosowanie odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Wg informacji PORT PC, ten kierunek będzie miał odzwierciedlenie w unijnej inicjatywie „Fala Renowacji” która zostanie ogłoszona we wrześniu 2020 r., dlatego powinien być uwzględniony w programach wsparcia, takich jak „Czyste Powietrze” czy wydatkowania funduszy z nowego budżetu UE. Strategia podkreśla, iż w UE do 2030 r. udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wzrośnie przeciętnie do 40 proc., a do 2050 r. 50-70 proc. Wskazuje na równie istotny potencjał pomp ciepła w budownictwie komercyjnym – w którym udział w 2030 r. osiągnie 65 proc., a do 2050 r. nawet 80 proc., ponadto zwracając na istotne znaczenie integracyjne w sieciach ciepłowniczych i przemyśle. W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazuje, iż w Polsce również będzie kontynuowany trwający od kilku lat wzrost. Obecnie wynosi on niecałe 3 proc. wszystkich budynków jednorodzinnych, a do 2030 roku wzrośnie do poziomu 23 proc. w prognozowanym wariancie optymistycznym. Przy zapewnieniu optymalnych warunków wsparcia sprzedaży i rozwoju technologii, liczba pracujących pomp ciepła do ogrzewania zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku może przekroczyć́ 1,7 mln sztuk. Jednak w przypadku pełnej realizacji założeń strategii KE dot. łączenia sektorów zasób urządzeń osiągnąłby liczbę ponad 2,4 mln pomp ciepła w sektorze budynków jednorodzinnych.

Oznacza to obiecujące perspektywy dla dalszego rozwoju branży pomp ciepła w Polsce. Badania rynku pomp ciepła w Polsce przeprowadzane przez PORT PC w I półroczu 2020 r., wskazują we wstępnych szacunkach na ponad 50 proc. wzrost sprzedaży pomp ciepła. W najbliższym czasie dostępne będą szczegółowe dane dotyczące rynku pomp ciepła w 1 połowie 2020 roku.

Źródło: PORT PC

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pierwsza w kraju instalacja kogeneracyjna odzyskująca ciepło ze ścieków (30 października 2020)Program wsparcia OZE w Tychach, nawet 100 proc. dofinansowanie dla mieszkańców (28 lipca 2020)Blisko 1 tys. instalacji OZE powstanie w Tychach przy unijnym wsparciu (26 czerwca 2020)Raport PORT PC: Rok 2019 był dziewiątym z rzędu rokiem ze znaczącym wzrostem sprzedaży pomp ciepła w Polsce (15 czerwca 2020)Krajowa branża pomp ciepła systematycznie umacnia swoją pozycję i idzie po więcej (27 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony