Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Zarządzania Środowiskiem PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK we Wrocławiu

a+a-    Powrót       17 stycznia 2020       Woda   

Nowa magistrala, budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na osiedlach, remonty studni infiltracyjnych i budowa zbiorników na wodę z deszczówki w Porcie Południowym – w sumie ponad pół miliarda złotych na inwestycje. Tyle Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza wydać przez najbliższe lata na tworzenie nowoczesnej infrastruktury zapewniającej dostawę wody i odbiór ścieków, a także na adaptację do zmian klimatu.

MPWiK zaprezentowało plan inwestycyjny na najbliższe pięć lat. Jego realizacja, zdaniem Witolda Ziomka, prezesa MPWiK Wrocław, pozwoli na zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw wody, jest także odpowiedzią na gwałtowne zmiany klimatu.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie ma wątpliwości, że lepsze usługi komunalne to poprawa jakości życia w mieście. – Dlatego przeznaczamy ponad pół miliarda złotych na inwestycje MPWiK w ciągu najbliższych pięciu lat. Są to zadania wieloobszarowe, wykorzystamy najnowsze technologie, aby jeszcze mocniej zadbać o ekologię i odpowiedzieć na postępujące zmiany klimatyczne – podkreśla prezydent.

O skali nakładów inwestycyjnych MPWiK świadczy to, że w ramach Wieloletniego Planu Inwestycyjnego rocznie miasto wydaje 600-700 mln zł. – Teraz drugie tyle wyda MPWiK w ciągu najbliższych 5 lat – dodaje prezydent.

Nowa magistrala na południu Wrocławia

30 mln zł będzie kosztować rozbudowa wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy – m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych. Porozumienie w sprawie budowy magistrali wodociągowej podpisano w styczniu ubiegłego roku, a w czwartek, 16 stycznia br., prezes MPWiK przedstawił konkretne działania.

Aby zapewnić zwiększone dostawy wody do południowych dzielnic Wrocławia oraz gminy Kobierzyce, gdzie powstaje fabryka baterii elektrycznych, wrocławskie wodociągi rozpoczęły budowę magistrali wodociągowej o średnicy 800 mm oraz pompowni III stopnia przy ul. Czekoladowej – mówi Witold Ziomek.

Kanalizacja na osiedlach

W planach inwestycyjnych MPWiK na najbliższe miesiące znalazła się budowa kanalizacji na osiedlach Jerzmanowo-Jarnołtów, Świniary, Swojczyce, ul. Osobowicka, Lewa-Trójkątna, Fabryczna-Otyńska. Na tym nie koniec, bo trwają prace nad dokumentacją projektową dla osiedla Kłokoczyce, a następnie – dla Żernik.

Utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych dla mieszkańców Wrocławia wymaga nieustannej modernizacji sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej oraz wprowadzania usprawnień w naszych zakładach eksploatacyjnych. Jednocześnie klimat zmienia się na naszych oczach, dlatego inwestujemy w rozwiązania, które zapewnią wrocławianom bezpieczeństwo dostaw wody – dodaje prezes MPWiK Wrocław.

Gotowi na zmiany klimatyczne

Na wypadek długotrwałych okresów suszy MPWiK remontuje 120 studni infiltracyjnych na terenach wodonośnych, zamierza przebudować cztery stawy nawadniające i zwiększyć pojemność gromadzenia wody w osadniku Czechnica.

Z kolei odpowiedzią na nawalne deszcze ma być budowa czterech zbiorników w Porcie Południowym, w których gromadzona będzie woda z deszczówki.

MPWiK jest tam, gdzie miasto buduje

Inwestycje MPWiK związane są również z trwającymi budowami nowych tras komunikacyjnych. Powstaje m.in. odwodnienie dróg przy linii tramwajowej na Popowice oraz trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór.

Choć mieszkańcy mogą już jeździć po przebudowanej ulicy Buforowej, nie oznacza to końca prac na tym terenie. MPWiK, wspólnie z deweloperami, buduje tam tłocznie ścieków i rurociągi tłoczone, a także sieć wodociągową i kanalizacyjną dla projektowanych dróg osiedlowych – wylicza Witold Ziomek.

Remonty i rozbudowa

W planach są także ważne zadania w Zakładach Produkcji Wody. To m.in. remont dwóch ponad 100-letnich rurociągów o średnicy 850 mm, którymi woda tłoczona jest od przepompowni Świątniki do ZPW „Na Grobli” oraz remont chlorowni i zbiorników wody czystej w ZPW „Mokry Dwór”.

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków o moduł oczyszczania ścieków opadowych poprzez wyposażenie ciągu mechanicznego oraz biologicznego w dodatkowe komory i osadniki.

Inwestycje prowadzone w obrębie sieci miejskiej można sprawdzić na stronie MPWiK Wrocław pod tym linkiem.

Źródło: Oficjalny portal internetowy miasta Wrocław

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W 2020 roku Wody Polskie przeznaczą 2 mld zł na inwestycje w gospodarce wodnej (13 lutego 2020)UE przeznaczy 75 mln euro na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami (05 lutego 2020)Jak przeciwdziałać skutkom suszy? Uwagi do planu można zgłaszać jeszcze do 15 lutego (04 lutego 2020)Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto (28 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony