
© Studio Harmony
Kryzys gospodarczy, lokalne dotacje oraz wysokie ceny ciepła przełożyły się na rosnącą popularność kolektorów słonecznych w Polsce – wynika z najnowszego raportu(1) Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).
Ubiegły rok był trudny dla konsumentów ciepła ze względu na rosnące jego ceny. Drożejące surowce takie jak węgiel, gaz, pellet czy ekogroszek spowodowały, że gospodarstwa domowe zaczęły szukać alternatyw wśród źródeł OZE. Jak się okazuje, wystrzeliła popularność pomp ciepła, ale też kolektorów słonecznych, chociaż w znacznie mniejszym stopniu. Wzrost powracających do łask kolektorów nastąpił na skutek dotacji lokalnych. W czwartym kwartale 2022 r. sprzedaż tych urządzeń wzrosła o 34% w porównaniu do analogicznego okresu we wcześniejszym roku. W skali roku wzrost rynku sięgnął 11%.
Rośnie popularność instalacji hybrydowych
Kolektory mogą odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarstw domowych po wprowadzeniu ewentualnych zakazów sprzedaży kotłów tradycyjnych m.n. gazowych. Taką opcję rozważa Komisja Europejska. Rozwiązaniem mogą być urządzenia hybrydowe działające w połączeni.in.in. z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła. Ich popularność w Polsce też zaczęła rosnąć. SPIUG informuje, że już obecnie widać coraz większe zainteresowanie instalacjami kolektorów słonecznych z buforami ciepła do wsparcia ogrzewania kotłami gazowymi, elektrycznymi, biogazowymi czy pompami ciepła, ale struktura rynku jest w dalszym ciągu niestabilna.
- W Polsce powstaje coraz więcej takich instalacji, co jest wynikiem obaw co do wzrastających w znaczny sposób cen gazu i energii elektrycznej, ale również pozostałych paliw, które muszą być zakupione, żeby zasilać urządzenie grzewcze, oraz przekonania co do znaczenia miksu energetycznego w bezpieczeństwie pozyskiwania ciepła – czytamy w opracowaniu.
Rośnie w szczególności zainteresowanie kolektorami płaskimi, ale także powierzchnia montowanych urządzeń. Kolektory są stosowane coraz częściej w Polsce do wsparcia ogrzewania i przygotowania c.w.u. w budynkach wielorodzinnych. Urządzeniami interesują się też przedsiębiorcy działający w przemyśle, przede wszystkim spożywczym.
Czytaj: [Wywiad] Kolektory wychodzą z (informacyjnego) cienia
Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) na dzień 1 marca br., użytkowanie kolektorów słonecznych zgłosiło ponad 412 tys. właścicieli budynków w Polsce(2). Oznacza to, że obejmują obecnie 3-procentowy udział na rynku grzewczym.

Redaktor

Przypisy
1/ Raport SPIUGhttps://spiug.pl/app/uploads/2023/02/Podsumowanie_rynku_urzadzen_grzewczych_4Q2022_i_caly_2022-rok.pdf2/
https://www.gunb.gov.pl/strona/statystyki