Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Dziale Nadzoru Fitosanitarnego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Posłowie chcą znać prawdę o glifosacie

a+a-    Powrót       13 kwietnia 2018       Ryzyko   

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie złożyli wniosek o przeprowadzenie przez polskich naukowców badań nad szkodliwością glifosatu - budzącej emocje substancji stosowanej w środkach ochrony roślin. Sprawą zajmie się teraz Ministerstwo Zdrowia.

Członkowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dyskutowali w środę m.in. na temat stosowania w Polsce pestycydów i glifosatu oraz ich wpływu na środowisko przyrodnicze i zdrowie ludzi.

Od kilku lat w Europie toczy się burzliwa dyskusja wywołana powszechnym użyciem w rolnictwie m.in. preparatu Round-up, czyli opartego na glifosacie środka chwastobójczego. Państwa członkowskie zagłosowały w listopadzie ubiegłego roku za odnowieniem licencji na stosowanie tego budzącego kontrowersje aktywnego składnika niektórych środków ochrony roślin. W Polsce nie ma jeszcze na ten temat kompleksowych badań, ale pomimo tego substancja została dopuszczona do obrotu i jest dziś zdaniem ekspertów składnikiem aż 112 zarejestrowanych w kraju środków ochrony roślin. - Gwarancją bezpieczeństwa stosowania takich środków jest przewidziana prawem procedura dopuszczania ich do obrotu – zapewniał w Sejmie Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Rolnicy kontra reszta świata

Oparte na glifosacie preparaty powodują zamieranie większości roślin, więc ich zastosowanie to łatwa i tania metoda niszczenia chwastów, w tym wieloletnich, których likwidacja była wcześniej bardzo trudna. Glifosat stosowany jest też do usuwania roślinności na torach kolejowych i ugorach, a także do odchwaszczania upraw sadowniczych oraz desykacji(1) zbóż i rzepaku. – To obecnie najtańszy i jednocześnie najskuteczniejszy środek w zwalczaniu chwastów. Produkcja rolnicza bez niego oczywiście jest możliwa, ale pytanie jakim kosztem. Znalezienie alternatyw nie będzie bowiem takie proste – bronił dotychczasowych regulacji Bogusław Rzeźnicki z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jego wycofanie [glifosatu – przyp. red.] może też powodować zakłócenia na rynku. Jeżeli UE go zakaże, a producenci żywności np. na Ukrainie nadal będą go używać, na terenie Unii drastycznie wzrosną koszty produkcji – dodawał Rzeźnicki. Round-upu i glifosatu bronią też sami rolnicy. - Będziemy za jego wycofaniem, jeżeli dostaniemy w zamian od rynku środek jeszcze bardziej skuteczny i bezpieczny – mówił Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Przerwać błędne koło

- W świetle mojej wiedzy sam glifosat nie może być zaliczony do substancji niebezpiecznych z toksykologicznego punktu widzenia. Jego zużycie nieustannie jednak wzrasta, przez co nie możemy realnie stwierdzić, ile trafia go każdego dnia do środowiska i jaki może mieć w związku z tym faktyczny wpływ na zdrowie i życie ludzi – wyjaśniał prof. dr hab. Jan Krzysztof Ludwicki z Państwowego Zakładu Higieny. Chodzi nie tylko o substancje przenikające z gleby do wód, ale także te zawarte w powietrzu oraz płodach rolnych, które następnie spożywamy. Skala zjawiska, jakie należałoby sprawdzić, jest więc duża, a uchwycenie jego bezpośredniego wpływu na zdrowie człowieka wyjątkowo trudne. Między innymi dlatego z badań przeprowadzonych dotychczas na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Unii Europejskiej wynika stosunkowo mało pewnych i jednoznacznych wniosków.

Na wniosek grupy posłów Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa skieruje w najbliższym czasie wniosek do Ministra Zdrowia o wykonanie stosownych badań tak, aby „polscy obywatele byli świadomi wpływu i ewentualnych zagrożeń wynikających ze stosowania glifosatu przez przemysł”.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Desykacja - stosowanie środków chemicznych (desykantów) w celu wysuszenia roślin przed zbiorem. Zabieg ten ma zastosowanie na plantacjach roślin o dużej i wolno wysychającej masie liści, jak koniczyna, lucerna, rzepak, słonecznik, nasienniki buraka, ziemniak na sadzeniaki, na 1-3 tygodnie przed zbiorem.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bisfenol A nawet w sklepowych paragonach? Gdańsk na detoksie (19 marca 2019)Miód z miasta równie dobry jak ze wsi? (18 lutego 2019)Skąd czerpać informację o zanieczyszczeniu gruntu? (04 lutego 2019)Zanieczyszczenie polskich gleb od lat bez zmian (01 lutego 2019)PE: pestycydy powinny być stosowane z dala od dzieci (21 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony