Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Powstał manifest „Zielona przyszłość Śląska”

   Powrót       11 grudnia 2018       Planowanie przestrzenne   

Sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska domagają się uczestnicy Zielonego Laboratorium Idei, które odbyło się w Katowicach.

Stworzyli oni manifest „Zielona przyszłość Śląska”, adresowany do ekspertów, naukowców, samorządowców i polityków decydujących o kierunku rozwoju polityki klimatycznej.

Czas na rewolucję klimatyczną

Na Śląsku, gdzie przed laty tworzyła się rewolucja przemysłowa, teraz czas na rewolucję klimatyczną – przekonywali uczestnicy spotkania, zorganizowanego w ramach trwającego od ponad tygodnia w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ.

- Wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz biznesu, ekologami, ekonomistami i socjologami opracowano cztery projekty manifestów w obszarach: Zielona wizja Śląska, Energia obywatelska na Śląsku, Śląskie efektywne energetycznie i Błękitne niebo nad Śląskiem. Warsztaty Zielone Laboratorium Idei dla działaczy społecznych, wolontariuszy, studentów, dziennikarzy, samorządowców, ale też mieszkańców, którym bliska jest tematyka kryzysu klimatycznego – podali w poniedziałek organizatorzy spotkania.

Autorzy manifestu zwracają uwagę na odpowiedzialność za zmiany klimatu, a także potrzebę działań na poziomie lokalnym i regionalnym. Podkreślili, że trzeba działać jak najszybciej.

- My, mieszkańcy Śląska domagamy się czystego powietrza, czystej wody, czystej energii i więcej zieleni w naszych miastach. Chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska naturalnego – napisano w manifeście.

Jego autorzy przypomnieli, że Śląsk odgrywa ważną rolę w historii Polski i Europy jako jedno z miejsc, w których tworzyła się rewolucja przemysłowa. - Czas, by to tu odbyła się kolejna rewolucja, tym razem klimatyczna – podkreślili. - Potrzebujemy zmiany systemu energetycznego w Polsce i żądamy nowej, spójnej polityki energetycznej, która opiera się na szerokim dialogu społecznym: obywateli, ekspertów, naukowców, aktywistów i samorządowców – wskazali.

Energetyka obywatelska fundamentem transformacji w kierunku OZE

Autorzy manifestu domagają się m.in. „energetyki obywatelskiej” stanowiącej fundament transformacji energetycznej w Polsce i odejścia od paliw kopalnych w kierunku energetyki opartej na źródłach odnawialnych i rozproszonych. Oczekują przygotowania długofalowego planu ogrzewania i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, odpowiedzialnej polityki klimatycznej opracowania systemu wsparcia społecznego w zakresie ubóstwa energetycznego.

Domagają się także opracowania i wdrożenia koncepcji edukacji ekologicznej, chcą stworzenia mechanizmów ograniczających import używanych samochodów wysokoemisyjnych i sprawnej sieci bezpłatnego transportu publicznego. Oczekują powszechnej termomodernizacji budynków oraz poprawy efektywności energetycznej w przemyśle i usługach, zwiększenia recyklingu i rozsądnej utylizacji odpadów, a także wspierania rozwoju tańszych nowoczesnych technologii energetycznych.

Warsztaty Zielone Laboratorium Idei były realizowane w ramach projektu "Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania" finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych (04 stycznia 2021)Mamy to: Budżet UE na lata 2021-2027 ostatecznie przyjęty (18 grudnia 2020)Będą zmiany przepisów dot. transgranicznej infrastruktury energetycznej zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem (16 grudnia 2020)Bez efektywności energetycznej polskie miasta nie osiągną neutralności klimatycznej (30 listopada 2020)Projekt ustawy wspierającej morskie farmy wiatrowe przyjęty przez Radę Ministrów (30 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony