Są nieduże i pożyteczne, bowiem dziennie zjadają do 3 tys. komarów i innych owadów. Niektórzy mylą je z jaskółkami. Jerzyki, bo o tych ptakach mowa, od setek lat żyją w naszych miastach. Niestety, ich liczebność stopniowo się zmniejsza. Wśród przyczyn, przez które miasta stały się mniej przyjazne dla jerzyków, wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków. O ochronę tych pożytecznych ptaków od lat dba miasto Poznań.
Miejski program ochrony jerzyków zakłada szeroką współpracę z ekspertami, przyrodnikami i społecznikami, a także inwestorami i architektami. Celem akcji jest promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych. Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w mieście ptaków, szczególnie jerzyków.
Edukacja ekologiczna dla najmłodszych
W czwartek w Poznaniu odbędzie się piknik "Powitanie jerzyków w Poznaniu". Zabawa rozpocznie się o godz. 10 - prelekcją dla najmłodszych. Dzieci i dorośli będą też mogli wysłuchać szeregu wykładów - m.in. na temat ptaków w mieście czy ochrony jerzyków. Wśród prelegentów będą osoby, które na co dzień dbają o środowisko i żyjące w mieście zwierzęta. Ponadto, na szkolnym boisku spotkać będzie można pracowników Ptasiego Azylu czy Eko Patrolu.
Źródło: Urząd Miasta Poznań
