
© Animaflora PicsStock
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych (UD485(1)) dodano do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 1 marca 2023 r. Za projekt odpowiedzialny jest Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.
Transformacja w energetyce i domknięcie w gospodarce odpadowej
- Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych odpowiada na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, odpornych na uwarunkowania meteorologiczne, odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym – podkreślono w opisie projektowanej ustawy. Przypomniano ponadto, że Polityka Energetyczna Polski 2040 („PEP2040”) uwzględnia biogazownie zarówno jako istotną rolę wytwórczą w systemie, jak i instalacje mogące szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na moc. Ta elastyczność wytwarzania nabiera znaczenia w obliczu rosnącego udziału w miksie energetycznym Polski instalacji OZE zależnych od pogody, czyli fotowoltaicznych i wiatrowych. Warto także zauważyć, że biogazownie rolnicze funkcjonują w oparciu o lokalnie dostępny substrat, co jest ważne w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej i zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
Czytaj: NFOŚiGW wesprze biogazownie. Pożyczki do 100%, dotacje bez limitów
Biogazownie stanowią także domknięcie systemu gospodarowania odpadami. Mianowicie, substrat powstający w gospodarstwach rolnych czy zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego może być wykorzystywany w lokalnej biogazowni do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub biogazu.
- Sytuacja, w której paliwo do tego rodzaju instalacji jest produkowane na miejscu, jest zużywane na miejscu, a następnie, jako poferment, lokalnie wykorzystywane na potrzeby nawożenia gleb uprawnych stanowi sytuację tak dalece pożądaną, że zasługuje na szczególne rozwiązania prawne, które pozwolą upowszechnić ten model w całej Polsce – podkreślono na stronie RM.
Projektowane ułatwienia dla biogazowni rolniczych
Na stronie RM wymieniono trzy ułatwienia, które będą zaproponowane w ustawie:
- ułatwienia w procesie inwestycyjnym, polegające na określeniu przepisów proceduralnych odnoszących się do postępowania administracyjnego ws. wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz postępowania ws. decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, a także w zakresie wydania warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- ułatwienia w wykorzystaniu lokalnego potencjału substratu, czyli wskazanie w rozporządzeniu substratów, które nie stanowią odpadu (dzięki czemu nie będzie wymagane przeprowadzenie procedury administracyjnej przed marszałkiem województwa w przedmiocie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny);
- ułatwia dotyczące wykorzystania produktu pofermentacyjnego, polegające na wymienieniu w rozporządzeniu ministra właściwego ds. rolnictwa, że surowiec będzie mógł być wprowadzany do obrotu jako produkt pofermentacyjny bez konieczności uzyskania pozwolenia.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2023 r.
Wiecej naszych artykułów o biogazie można znaleźć tutaj: #Biogaz

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczychhttps://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-ulatwieniach-w-przygotowaniu-i-realizacji-inwestycji-w-zakresie-biogazowni-rolniczych