Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Pył organiczny przyczyną chorób rolników

a+a-    Powrót       22 sierpnia 2017       Ryzyko   

Astma, zapalenie pęcherzyków płucnych czy nieżyt nosa to tylko kilka z wielu chorób zawodowych, na które narażeni są rolnicy. Ich przyczyną jest kontakt z pyłem organicznym, do którego może dojść zarówno na terenach otwartych, jak i w magazynach.

Szacuje się, że kilkaset milionów ludzi na świecie jest narażonych na wdychanie pyłów organicznych w czasie wykonywania czynności zawodowych. Najbardziej narażeni na zetknięcie się ze szkodliwymi pyłami są pracownicy sektora rolniczego.

Dodatkowo pyłowi organicznemu mogą towarzyszyć domieszki pyłów nieorganicznych pochodzących z odpadów przemysłowych, spalin samochodowych lub substancji chemicznych (m.in. z pestycydów), które wzmagają jego negatywny wpływ na zdrowie.

Wysokie stężenia w kurnikach i oborach

Pyły są zbiorami cząsteczek, które unoszą się w powietrzu. Składniki pyłów mogą być pochodzenia mechanicznego (np. z urządzeń rolniczych), chemicznego (np. z nawozów), biologicznego lub roślinnego. Szkodliwe cząsteczki pyłu dostają się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, gdzie wpływają negatywnie na układ oddechowy, skórę czy spojówki.

Niebezpieczny pył może również powstać na skutek korozji oraz erozji zardzewiałych sprzętów. Podczas tych procesów następuje bowiem uwalnianie się związków krzemu.

Najwyższe stężenia pyłów znajdują się w pomieszczeniach inwentarskich, takich jak kurniki, chlewnie i obory, oraz magazynach np. spichlerzach. Zwiększone ryzyko zapylenia występuje także w trakcie wykonywania czynności rolniczych, takich jak cięcie drewna, siew, rozsiewanie nawozów sztucznych czy prasowanie słomy.

Alergie, zapalenia płuc i nowotwory

Wśród chorób grożących osobom narażonym na nadmierne zapylenie są astma oskrzelowa, zapalenie spojówek, nieżyt nosa czy zapalenie pęcherzyków płucnych. Ponadto pyły mogą wykazywać działanie zakaźne, wywoływać alergie czy zwiększać ryzyko zapadalności na nowotwory. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem jest możliwość wystąpienia syndromu toksycznego wywołanego pyłem organicznym, w skrócie ODTS. ODTS może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, wstrząs, a w dłuższej perspektywie nawet przyczynić się do przedwczesnej śmierci.

Pierwsze objawy nie zawsze wskazują na poważną chorobę. Na początku mogą to być niepozorne dolegliwości, np. drobnoustrojowe zapalenia gardła, długo utrzymujący się kaszel, wysypka, szczypanie oczu czy nasilające się zmęczenie. Dopiero po latach może się rozwinąć choroba zawodowa spowodowana długoletnią ekspozycją na zapylenie.

Inwestycja w wentylację

Metod na ochronę przed niepożądanym działaniem pyłów organicznych jest wiele. Jedną z nich jest niedopuszczenie do zapleśnienia zboża, siana oraz paszy. Jest to możliwe dzięki intensywnemu suszeniu i przechowywaniu w atmosferze dwutlenku węgla(1). Pomocne będzie też przechowywanie pasz w formie bel. Jeśli jednak dojdzie do zapleśnienia, należy pasze czy siano nie tylko wyrzucić, lecz także zdezynfekować pomieszczenie, w którym były przechowywane.

Kolejnym sposobem na ograniczenie ilości pyłów w pomieszczeniach jest zainstalowanie urządzeń wentylacyjnych. Szkodliwy pył z powietrza może być także wytrącany z pomocą rozpylania mgiełki z 10 proc. roztworu oleju rzepakowego. W trakcie pracy osoby obsługujące ciągniki czy maszyny rolnicze powinny przebywać w kabinach pyłoszczelnych, a także nakładać maseczki chroniące górne drogi oddechowe przed pyłem.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Redukcja tlenu i zwiększenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, w której przechowywany jest produkt przedłuża czas zachowania przez niego świeżość.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekolodzy donoszą do prokuratury na ministra rolnictwa ws. szkodliwych dla pszczół pestycydów (19 listopada 2018)Będzie pierwszy poważny przegląd prawodawstwa ws. substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (14 listopada 2018)Polski Rolnik Roku doceniony m.in. za ograniczanie pestycydów, małą retencję i miedze śródpolne (24 września 2018)Neonikotynoidy w uprawach dozwolone przez kolejne trzy miesiące. Resort środowiska przeciwny (27 lipca 2018)Organizmy wyhodowane w nowatorski sposób to GMO (26 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony