Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Od 1 lipca za brak segregacji odpadów w Radomiu dwa razy wyższa opłata

a+a-    Powrót       01 lipca 2020       Odpady   

Mieszkańcy Radomia, którzy od środy nie będą segregować odpadów, muszą się liczyć z dwukrotnie wyższą opłatą – zapowiedział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Do tej pory radomianie mogli wybierać, czy zbierają odpady selektywnie, czy też nie.

Dotychczas mieszkańcy Radomia sami określali w składanych deklaracjach, czy chcą segregować odpady, czy też z tego rezygnują. Wybierali tym samym niższą lub wyższą stawkę opłaty. W nowych deklaracjach takiego wyboru już nie ma. Od 1 lipca br. w Radomiu segregowanie odpadów jest obowiązkowe zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.

Czytaj też: UOKiK rekomenduje powołanie centralnego regulatora rynku gospodarki odpadami

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, osobom które nie będą się wywiązywały z obowiązku segregowania odpadów, mogą być naliczane opłaty w wysokości od dwu- do czterokrotności stawki podstawowej.

Sąsiedzka współodpowiedzialność

W Radomiu, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, przez pierwszy rok będzie to dwukrotność. - W pierwszej kolejności będziemy się starali przede wszystkim edukować mieszkańców, ale jeżeli sytuacja będzie się powtarzała, będziemy musieli naliczać zwiększone opłaty – stwierdził wiceprezydent. Zawodnik zauważył, że w przypadku zabudowy wielorodzinnej może dochodzić do pewnego rodzaju współodpowiedzialności lokatorów. - Dlatego apelujemy do mieszkańców bloków, żeby zwracali uwagę nie tylko na to, jak sami wyrzucają śmieci, ale także czy nasi sąsiedzi segregują odpady – zaznaczył wiceprezydent.

Od 1 lipca nowością w Radomiu będzie też zwolnienie z części opłaty właścicieli nieruchomości jednorodzinnych wyposażonych w kompostownik. Będą oni płacili miesięcznie 3 zł mniej niż dotychczas. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wkrótce nabór wniosków o dofinansowanie unijne na gospodarowanie wodami opadowymi i gospodarkę odpadami (09 czerwca 2020)Poselski projekt z obowiązkowym oznaczaniem frakcji odpadowej na opakowaniach (01 czerwca 2020)Blisko 2 mln zł na trzy projekty GOZ w Gminie Łukowica (21 kwietnia 2020)W sortowniach odpadów wysokie wartości stężeń najdrobniejszych mikroorganizmów (17 kwietnia 2020)Gospodarka odpadami w czasach zarazy: dziś zgodnie z planem. Szkopuł w tym, aby być gotowym na najgorsze (19 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony