Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

51 proc. certyfikowanych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest w Polsce

W minionym roku w zrównoważonym budownictwie zaznacza się wysoka aktywność. Coraz wyraźniej widać polaryzację sektorów z nową dynamiką wzrostów, a mapa zrównoważonych budynków w Polsce dynamicznie się zagęszcza - wynika z najnowszego raportu PLGBC.

   Powrót       24 kwietnia 2020       Budownictwo   
Liczba certyfikowanych budynków

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało piątą edycję Raportu Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020(1). Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce międzynarodowych systemach certyfikacji: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Tegoroczny raport podsumowuje okres pomiędzy marcem 2019 roku a marcem 2020 roku.

Niezmiennie, od początku prowadzenia przez PLGBC statystyk certyfikowanych obiektów, Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Z porównania liczby certyfikowanych budynków w systemach BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL na obszarze 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynika jasno, że w naszym kraju znajduje się 51 proc. certyfikowanych obiektów regionu.

Czytaj: Branża budowlana już wie, jak wygrać w zielone

Powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów przekroczyła 17 mln mkw.

Najbardziej obrazowym parametrem, który pokazuje rozwój zrównoważonego budownictwa, jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która przekroczyła już 17 mln mkw. W ciągu roku zanotowano przyrost o ponad 3 mln mkw. certyfikowanej powierzchni; dla porównania w roku 2019 był to wzrost o 2 mln mkw.

W zestawieniu przewodzi, podobnie jak w poprzednich latach, certyfikacja BREEAM, z prawie 77-procentowym udziałem (3-procentowy wzrost w skali roku). W LEED certyfikowanych jest 20 proc. budynków, w DGNB 1,7 proc., w WELL 1 proc., a w HQE 0,6 proc. Liczba certyfikowanych obiektów w Polsce wynosi 845 budynków .

Warto też podkreślić roczny 30-procentowy wzrost liczby budynków (197 certyfikowanych obiektów), które dołączyły do niniejszego zestawienia.

Branża logistyczno-przemysłowa wzmocniła swój udział do prawie 17 proc.

Niezmiennym branżowym liderem jest sektor nieruchomości biurowych, z prawie 62-procentowym udziałem (spadek o 3 proc. w stosunku do zeszłego roku).

Najwyraźniejszą obserwacją tego okresu jest bardzo duży wzrost w liczbie certyfikowanych obiektów magazynowych. Branża logistyczno-przemysłowa coraz częściej decyduje się na certyfikację nowych inwestycji i wzmocniła swój udział do prawie 17 proc. (z 13,3 proc. w roku ubiegłym). Tym samym udział powierzchni handlowych spadł o 1,5 proc.

Sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział do ponad 5 proc., hotele do prawie 2 proc., natomiast udział szkół pozostał praktycznie bez zmian (patrz wykres w ramce).

Z końcem 2019 r. w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76 proc. ogółu! Jest to skokowy, 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzić się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem.

Branża handlowa notuje 38-procentowy udział powierzchni certyfikowanej w stosunku do ogółu nowoczesnej powierzchni handlowej. To utrzymanie zeszłorocznego trendu.

Czytaj: Certyfikowane budownictwo oszczędza zasoby

- W chwili obecnej, gdy – zgodnie z raportem – aż 87 proc. (sic!) nowoczesnej powierzchni biurowej Warszawy stanowią budynki z certyfikatami, może okazać się, że rynek ponownie zweryfikuje tych, którzy nie zdążyli na czas wpasować się w ekologiczne standardy. W raporcie, na tle innych, mocno wyróżnia się liczba certyfikacji w sektorze budynków przemysłowo-magazynowych (…). Odnotowany wzrost to aż 64 proc. więcej takich budynków w stosunku do całkiem niezłego roku poprzedniego, z 48-procentowym wzrostem. Po raz pierwszy certyfikowane obiekty przemysłowo-magazynowe staną więc pod względem liczebności na drugim miejscu, zaraz za obiektami biurowymi, nieznacznie dystansując w tym roku (równie mocne i ciągle na podium) obiekty handlowe - podsumowuje Rafał Schurma, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Źródło: PLGBC

Przypisy

1/ Premiera Raportu PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020 odbyła się 22 kwietnia w 50. rocznicę obchodów Światowego Dnia Ziemi. Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8585-certyfikacja-zielonych-budynkow-2020.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rusza cykl szkoleń z certyfikacji Zielony Dom (11 stycznia 2021)Fala Renowacji: Mniejsze zużycie energii i wyższy komfort życia (30 września 2020)#ClimateEmergency - 10. PLGBC Green Building Symposium w nowym formacie online (16 września 2020)Rozpoczął się dialog techniczny nad „Oczyszczalnią Przyszłości” (24 lipca 2020)KE poszerza działania wspierające GOZ o kolejne sektory i prewencję (12 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony