Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Raport: Zobowiązania do 2020 r. – gdzie jesteśmy?

a+a-    Powrót       07 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Blisko 50 mld dol. wyniosło w 2016 r. wsparcie finansowe udzielone przez państwa rozwinięte dla krajów rozwijających się – podano na wczorajszej konferencji UNFCCC odbywającej się podczas COP24 w Katowicach.

Podczas wydarzenia UNFCCC zaprezentowano raport dotyczący postępów w realizacji celów klimatycznych do 2020 r. Z dokumentu wynika, że wysokość udzielanego wsparcia finansowego z roku na rok jest coraz wyższa – pomiędzy okresem sprawozdawczym 2013/2014 i 2015/2016 wysokość udzielonego wsparcia wzrosła o 13 proc. Dla porównania, od roku 2011 do teraz wartość ta wzrosła o blisko 43 proc. (z 28,8 do 49,4 mld dol.).

Spadek emisji o 23 proc. na osobę

UNFCCC podało ponadto, że łączne emisje gazów cieplarnianych w krajach rozwiniętych w latach 1990 - 2016 spadły o 13 proc. Oznacza to, że w krajach tych w omawianym okresie nastąpił 23-proc. spadek emisji gazów cieplarnianych na osobę. - Redukcja ta wynika prawdopodobnie z prowadzonych działań w dziedzinie klimatu, które zrównoważyły ​​wpływ wzrostu gospodarczego i demograficznego – podkreślono.

Jak czytamy w raporcie, cele redukcji emisji na 2020 r. są coraz częściej postrzegane w tych krajach jako zachęta do zintensyfikowania swoich działań już po 2020 r. Niektóre z nich zobowiązują się bowiem do realizacji celów długoterminowych - jak podano aż 43 kraje rozwinięte mają opracowane cele do 2025 i 3030 r., a 36 państw przygotowało zobowiązania do 2050 r. (m. in. Norwegia, Czechy).

Niektóre państwa zostają z tyłu

W sprawozdaniu wyraźnie stwierdza się również, że niektóre kraje rozwinięte wyprzedzają swoje cele, podczas gdy inne pozostają wyraźnie z tyłu. Przewiduje się, że wyrównanie poziomów emisji gazów cieplarnianych nastąpi do 2020 r. - Pełne wdrożenie dostępnych środków i polityk będzie stanowić zatem niezwykle ważny krok dla tych krajów - czytamy.

Międzynarodowy transfer technologii

W raporcie podkreślono znaczenie wsparcia finansowego udzielanego krajom rozwijającym się przez kraje rozwinięte. - Mogłoby (to – przyp. red.) stanowić zachętę do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmiany klimatyczne - czytamy. Jak podano, Porozumienie Paryskie doprowadziło do międzynarodowego transferu technologii, obejmującego zarówno wsparcie instytucjonalne, jak i systemowe, niezbędne w celu ustanowienia ram i strategii polityki klimatycznej w krajach rozwijających się.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Normy CO2 dla ciężarówek ustalone (20 lutego 2019)W Katowicach otwarto pierwszy biurowiec plusenergetyczny (15 lutego 2019)Będą obligatoryjne cele zamówieniowe dla czystych ekologicznie pojazdów (13 lutego 2019)URE pomaga podmiotom realizującym Narodowy Cel Redukcjny w przygotowaniu sprawozdania (08 lutego 2019)Nowy Sącz: Oczyszczalnia ścieków pomaga ograniczyć emisję CO2 (07 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony