Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk / Analityk ds. energii i klimatu WiseEuropa

Rola przedsiębiorstw w ochronie warstwy ozonowej

a+a-    Powrót       11 października 2017       Ryzyko   

Warstwa ozonowa chroni przed szkodliwym promieniowaniem, które ma negatywny wpływ zarówno na środowisko przyrodnicze, jak i na zdrowie człowieka. Jej zubożenie to w dużej mierze wynik emisji substancji stosowanych w procesach technologicznych.

Raport opublikowany na stronie Europejskiej Agencji Środowiska pt. „Ozone-depleting substances 2016” prezentuje dane na temat produkcji i migracji szkodliwych substancji zubożających warstwę ozonową (ang. ozone-depleting substances - ODS). Analizie zostały poddane import, eksport oraz produkcja substancji zubożających warstwę ozonową na obszarze Unii Europejskiej. Działania na rzecz redukcji szkodliwych substancji zostały określone w protokole montrealskim.

Coraz mniej ODS

Sukcesem Unii Europejskiej, który odnotowano w raporcie, jest zmniejszający się udział substancji zubożających warstwę ozonową. W 2016 roku, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano 15-proc. spadek europejskiego importu oraz 17-proc. spadek europejskiego eksportu ODS. Natomiast w przypadku produkcji ODS spadek wyniósł tylko 1 proc.

Gazy cieplarniane w procesach technologicznych

W społeczeństwie rośnie świadomość wpływu toksycznych substancji na otoczenie przyrodnicze. Ten sam trend można zaobserwować w działaniach przedsiębiorców, którzy chcą minimalizować negatywny wpływ na środowisko poprzez odpowiedni dobór wykorzystywanej technologii. Substancjami powszechnie występującymi w różnych procesach technologicznych były na przykład chlorofluorowęglowodory, dziś już zakazane przez protokół montrealski. Chlorofluorowęglowodory (w skrócie CFC) są związkami stworzonym przez człowieka i stanowią produkt uboczny wielu procesów.

Niemniej jednak CFC są zastępowane przez HFC, SF6 i PFC, czyli fluorowane gazy cieplarniane, które również mają negatywny wpływ na środowisko. Można je spotkać w aerozolach, gaśnicach, urządzeniach chłodniczych i klimatyzacji, a także przy produkcji pianek i w produktach z piankami oraz w rozpuszczalnikach.

Odpowiedzialność przedsiębiorców

W trakcie procesu produkcji lub procesów związanych z czyszczeniem istnieje duże ryzyko, że może dojść do emisji szkodliwych związków zubożających warstwę ozonową. Należy szczególnie uważać na chloroform metylowy, często stosowany w puszkach aerozolowych jako środek odtłuszczający bądź klej, oraz tetrachlorek węgla, stosowany w niektórych rozpuszczalnikach i gaśnicach.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (17 września 2018)Zobowiązanie 19 metropolii świata: od 2050 r. budynki nieemitujące CO2 (24 sierpnia 2018)Obowiązki przedsiębiorców wynikające z ustawy o f-gazach (22 listopada 2017)Przyjazne środowisku alternatywy dla klimatyzacji (07 sierpnia 2017)Ustawa o ochronie warstwy ozonowej z podpisem prezydenta (03 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony