
W listopadzie 2021 r. pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego (Dz. U. poz. 2067). Wraz z 1 stycznia br. utraciło ono moc w związku z wejściem w życie ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151).
Nowe rozporządzenie z 23 grudnia 2021 r. (Dz. U. poz. 2468) ukazało się w Dzienniku Ustaw 30 grudnia 2021 r. i - podobnie jak poprzednie - dotyczy określenia szczegółowych warunków utraty statusu dla odpadów destruktu asfaltowego.
Nowości w grudniowym rozporządzeniu ws. utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego
Czym różni się najnowszy dokument od poprzedniej wersji rozporządzenia? Treść listopadowego rozporządzenia nie uległa zmianie, jednak grudniowe pismo zawiera na końcu dwa dodatkowe paragrafy.
W paragrafie szóstym odniesiono się do zasad badań próbek partii odpadów destruktu asfaltowego w następujący sposób:
- Próbka danej partii odpadów destruktu asfaltowego pobrana przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia jest badana zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.
- Badania próbek danej partii odpadów destruktu asfaltowego przeprowadzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z przepisami dotychczasowymi zachowują ważność.
- Oświadczenia o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego sporządzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z przepisami dotychczasowymi zachowują ważność.
W siódmym, zamykającym rozporządzenie paragrafie, określono, że przedmiotowe zapisy wchodzą z życie z dniem 1 stycznia br. Wyjątek stanowią m.in. zasady systemu gospodarowania prowadzonego przez posiadacza odpadów destruktu asfaltowego w celu wykazania zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego - będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Dziennikarz