Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor/ starszy inspektor w Departamencie Energii NFOŚiGW
Doradca Technologiczny ds. efektywności energetycznej w budownictwie Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Rynek mocy zakontraktowany na 22,7 GW

a+a-    Powrót       21 listopada 2018       Energia   

W wyniku pierwszej aukcji przeprowadzonej w ramach rynku mocy zostanie zakontraktowanych 22,7 GW na rok 2021 za łączną kwotę powyżej 5 mld zł. Aukcję wygrało 160 jednostek.

15 listopada br. PSE S.A. przeprowadziło pierwszą aukcję w ramach nowego mechanizmu wynagradzania mocy konwencjonalnych, czyli rynku mocy(1). Wygrało ją 160 jednostek.

Umowy mocowe – jeszcze warunkowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podkreśliły, że umowy mocowe na 2021 r. są warunkowe, aż do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą aukcję rozstrzygnięto w pięciu rundach.

Wyniki aukcji

Cena za utrzymanie w gotowości 1 kW w roku 2021 mieści się w przedziale 218-240 zł. Oznacza to koszt na poziomie 40 zł/MWh. Nie wzbudzi to entuzjazmu odbiorców, którzy w przyszłym roku doświadczą znacznych podwyżek energii elektrycznej, których wysokość szacuje się na poziomie 50-70 proc. Wygrywają polscy wytwórcy, którzy uzyskali bardzo dobrą cenę, przekładającą się na polepszenie ich kondycji finansowej – wynika z analizy Forum Energii(2).

- Dla porównania, cena za 1 kW na aukcji ukształtowała się na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie na tegorocznej aukcji w lutym osiągnięto cenę 8,4 funta/kW za rok (czyli ok. 40 zł/kW za rok). We wcześniejszych aukcjach w Wielkiej Brytanii poziom ceny kształtował się poziomie ok. 80 zł/kw za rok – wskazują dr Joanna Maćkowiak-Pandera i dr Jan Rączka, autorzy wspomnianej analizy.

Dla kogo kontrakty mocowe?

Wśród nowych bloków energetycznych, które wygrały kontrakty mocowe, są m.in. powstające gazowe elektrociepłownie w Stalowej Woli - kontrakt na 7 lat - oraz na warszawskim Żeraniu (PGNiG Termika) - kontrakt na 15 lat. 15-letnie kontrakty dostały też budowane bloki na węgiel w Opolu (PGE) i Jaworznie (Tauron).

Na liście znalazło się ogółem 11 nowych jednostek z kontraktami w przedziale 5-17 lat, 47 jednostek modernizowanych z kontraktami o długości 5-7 lat, 83 istniejące jednostki z rocznymi kontraktami oraz nowy blok Enei w Kozienicach o mocy ponad 1000 MW zakwalifikowany jako istniejąca, ale z 15-letnim kontraktem. W aukcji wyłoniono też 18 jednostek DSR, czyli ograniczenia zużycia energii na żądanie.

Prawie cała pula rozdysponowana

Z analizy Forum Energii wynika, że oferenci przystąpili do aukcji z portfelem 26 GW, z czego zostało zakontraktowane 87,4 proc. Jest to wysoki wskaźnik w porównaniu z tegoroczną aukcją w Wielkiej Brytanii (zostało tam zakontraktowane 67 proc. początkowego wolumenu). Można powiedzieć, że PSE zakontraktowało prawie wszystkie moce, które można uznać za dyspozycyjne, jakie zostały zaoferowane w aukcji (trzeba pamiętać, że będą aukcje n-1, w których będą uczestniczyć jeszcze inne podmioty, np. elektrociepłownie).

Wyniki aukcji są swoistym testem dla energetyki pozwalającym ocenić jej realny stan. Okazało się, że w pełni dyspozycyjnych mocy, które mogłyby zaistnieć w rynku mocy, jest mało. Trzeba pamiętać, że rynek mocy to nie tylko wynagrodzenie za gotowość, ale również szereg obowiązków i surowe kary w razie ich niewypełnienia – wnioskujemy z analizy.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Ustawa o rynku mocy z dnia 8 grudnia 2017 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw w styczniu 2018 roku. Treść ustawy tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/ustawa-z-dnia-08-12-2017-dz.-u.-2017-poz.-9-2239.html
2/ 15 listopada PSE S.A. przeprowadziło pierwszą aukcję w ramach nowego mechanizmu wynagradzania mocy konwencjonalnych, czyli rynku mocy. W wyniku aukcji zostanie zakontraktowanych 22,7 GW na rok 2021 za łączną kwotę powyżej 5 mld zł. Koszt mechanizmu mocy jest zatem znacznie wyższy niż założone przez Ministerstwo Energii 4 mld zł na rok.
http://forum-energii.eu/pl/blog/komentarz-rynek-mocy

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

OZE w MŚP: jak oszczędzać, ale nie zarabiać na energii (07 lutego 2019)Senat przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane (25 stycznia 2019)Mazurek o zmianach w odbiorze odpadów z nieruchomości niezamieszkałych: w biznesie nic nie jest raz na zawsze (23 stycznia 2019)URE: parametry aukcji OZE nie są optymalnie dobierane (18 stycznia 2019)Giganci energetyczni zacieśniają współpracę z politechnikami (16 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony