Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista z dziedziny ochrony powietrza, OZE Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdań
Starszy specjalista w Departamencie Komunikacji Społecznej Urząd Regulacji Energetyki

Rynek mocy zakontraktowany na 22,7 GW

a+a-    Powrót       21 listopada 2018       Energia   

W wyniku pierwszej aukcji przeprowadzonej w ramach rynku mocy zostanie zakontraktowanych 22,7 GW na rok 2021 za łączną kwotę powyżej 5 mld zł. Aukcję wygrało 160 jednostek.

15 listopada br. PSE S.A. przeprowadziło pierwszą aukcję w ramach nowego mechanizmu wynagradzania mocy konwencjonalnych, czyli rynku mocy(1). Wygrało ją 160 jednostek.

Umowy mocowe – jeszcze warunkowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podkreśliły, że umowy mocowe na 2021 r. są warunkowe, aż do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą aukcję rozstrzygnięto w pięciu rundach.

Wyniki aukcji

Cena za utrzymanie w gotowości 1 kW w roku 2021 mieści się w przedziale 218-240 zł. Oznacza to koszt na poziomie 40 zł/MWh. Nie wzbudzi to entuzjazmu odbiorców, którzy w przyszłym roku doświadczą znacznych podwyżek energii elektrycznej, których wysokość szacuje się na poziomie 50-70 proc. Wygrywają polscy wytwórcy, którzy uzyskali bardzo dobrą cenę, przekładającą się na polepszenie ich kondycji finansowej – wynika z analizy Forum Energii(2).

- Dla porównania, cena za 1 kW na aukcji ukształtowała się na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie na tegorocznej aukcji w lutym osiągnięto cenę 8,4 funta/kW za rok (czyli ok. 40 zł/kW za rok). We wcześniejszych aukcjach w Wielkiej Brytanii poziom ceny kształtował się poziomie ok. 80 zł/kw za rok – wskazują dr Joanna Maćkowiak-Pandera i dr Jan Rączka, autorzy wspomnianej analizy.

Dla kogo kontrakty mocowe?

Wśród nowych bloków energetycznych, które wygrały kontrakty mocowe, są m.in. powstające gazowe elektrociepłownie w Stalowej Woli - kontrakt na 7 lat - oraz na warszawskim Żeraniu (PGNiG Termika) - kontrakt na 15 lat. 15-letnie kontrakty dostały też budowane bloki na węgiel w Opolu (PGE) i Jaworznie (Tauron).

Na liście znalazło się ogółem 11 nowych jednostek z kontraktami w przedziale 5-17 lat, 47 jednostek modernizowanych z kontraktami o długości 5-7 lat, 83 istniejące jednostki z rocznymi kontraktami oraz nowy blok Enei w Kozienicach o mocy ponad 1000 MW zakwalifikowany jako istniejąca, ale z 15-letnim kontraktem. W aukcji wyłoniono też 18 jednostek DSR, czyli ograniczenia zużycia energii na żądanie.

Prawie cała pula rozdysponowana

Z analizy Forum Energii wynika, że oferenci przystąpili do aukcji z portfelem 26 GW, z czego zostało zakontraktowane 87,4 proc. Jest to wysoki wskaźnik w porównaniu z tegoroczną aukcją w Wielkiej Brytanii (zostało tam zakontraktowane 67 proc. początkowego wolumenu). Można powiedzieć, że PSE zakontraktowało prawie wszystkie moce, które można uznać za dyspozycyjne, jakie zostały zaoferowane w aukcji (trzeba pamiętać, że będą aukcje n-1, w których będą uczestniczyć jeszcze inne podmioty, np. elektrociepłownie).

Wyniki aukcji są swoistym testem dla energetyki pozwalającym ocenić jej realny stan. Okazało się, że w pełni dyspozycyjnych mocy, które mogłyby zaistnieć w rynku mocy, jest mało. Trzeba pamiętać, że rynek mocy to nie tylko wynagrodzenie za gotowość, ale również szereg obowiązków i surowe kary w razie ich niewypełnienia – wnioskujemy z analizy.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Ustawa o rynku mocy z dnia 8 grudnia 2017 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw w styczniu 2018 roku. Treść ustawy tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/ustawa-z-dnia-08-12-2017-dz.-u.-2017-poz.-9-2239.html
2/ 15 listopada PSE S.A. przeprowadziło pierwszą aukcję w ramach nowego mechanizmu wynagradzania mocy konwencjonalnych, czyli rynku mocy. W wyniku aukcji zostanie zakontraktowanych 22,7 GW na rok 2021 za łączną kwotę powyżej 5 mld zł. Koszt mechanizmu mocy jest zatem znacznie wyższy niż założone przez Ministerstwo Energii 4 mld zł na rok.
http://forum-energii.eu/pl/blog/komentarz-rynek-mocy

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Skandynawski przepis na sukces rynku corporate PPA (11 lutego 2020)Z prądem czy pod prąd? Raport NIK nie pozostawia złudzeń (30 grudnia 2019)Cena zamknięcia aukcji głównej rynku mocy na 2024 r. 259,87 zł/kW/rok (11 grudnia 2019)XX Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL 2020 w styczniu w Warszawie (02 grudnia 2019)Ile kosztuje bezpieczeństwo energetyczne w Polsce? (23 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Po raz 21. branża komunalna spotka się w Kielcach!