Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.01.2021 27 stycznia 2021

Które sektory energochłonne otrzymały najwięcej rekompensat w mijającym roku?

   Powrót       30 grudnia 2020       Management   

Urząd Regulacji Energetyki opublikował zestawienie sektorów i podsektorów, do których trafiło ponad 340 milionów złotych pomocy publicznej w formie rekompensat przyznanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w 2020 roku (rekompensaty za rok 2019).

42 proc. puli środków otrzymał przemysł ciężki

Najwięcej, bo prawie 143 mln zł, otrzymały przedsiębiorstwa działające w przemyśle ciężkim: producenci żeliwa i stali oraz stopów żelaza. Oznacza to, że do tego sektora trafiło ponad 42 proc. całej rozdysponowanej kwoty. Drugim dużym beneficjentem tej formy pomocy jest sektor produkcji nawozów i związków azotowych, który otrzymał łącznie ponad 70 mln zł rekompensat sektorowych.

Czytaj: Wchodzi w życie rozporządzenie regulujące sposób kwalifikacji odbiorcy energochłonnego

Rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych

Rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych to system wsparcia dla podmiotów wykonujących działalność w sektorach i podsektorach energochłonnych. Przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów przez te podmioty. Środki na rekompensaty pochodzą z wpływów z aukcji uprawnień do emisji CO2 (przy czym jest to nie więcej niż 25 proc. wszystkich uzyskanych z aukcji środków).

Rekompensaty przyznawane są w drodze decyzji administracyjnych wydawanych przez Prezesa URE na wniosek uprawnionych podmiotów. Wykaz podmiotów, którym przyznano rekompensaty Prezes URE przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki (Minister Rozwoju, Pracy i Technologii) oraz Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który wypłaca rekompensaty.

Wnioski o rekompensaty za 2020 r. do marca

URE przygotował i zaktualizował wykaz dokumentów niezbędnych przy wnioskowaniu o przyznanie rekompensat za rok 2020. Termin składania wniosków upływa 31 marca 2021 r.

W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju we współpracy z URE przygotowało dla przedsiębiorców poradnik z wyjaśnieniami, który ma ułatwić przedsiębiorcom oszacowanie wysokości ewentualnych rekompensat oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania. Z dokumentu można korzystać pomocniczo, uwzględniając przy prezentowaniu danych dodatkowo informacje dotyczące 2020 roku.

Czytaj: [Wywiad] Polskie ciepłownictwo i przemysł energochłonny na zakręcie

Źródło: URE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zielony wodór dostanie mocny zastrzyk wsparcia (06 listopada 2020)Program „Ciepłownictwo powiatowe” od 1 października na nowych zasadach (30 września 2020)Polskie ciepłownictwo i przemysł energochłonny na zakręcie (21 września 2020)Wchodzi w życie rozporządzenie regulujące sposób kwalifikacji odbiorcy energochłonnego (01 września 2020)Ważą się losy terminu wejścia w życie opłaty mocowej (24 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony