Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska SEKA S.A.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Kompostowanie bez uciążliwości zapachowych dzięki nowej instalacji

a+a-    Powrót       20 czerwca 2018       Odpady   

Ograniczenie uciążliwości zapachowych związanych z działaniem Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach jest jednym z celów budowy hermetycznej kompostowni. Instalacja przyczyni się też do wzrostu odzysku surowca organicznego. Ma zacząć pracę za rok. We wtorek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hermetycznej kompostowni. Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak podczas uroczystości podkreślił, że „budowa hermetycznej kompostowni jest potrzebna ludziom i miastu”.

- Podobnie jak wszystkie inne inwestycje, których celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego, budowa kompostowni jest integralną i ważną częścią strategii rozwoju Gdańska – przekonywał.

Nowa kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Ograniczenie niedogodności zapachowych dla mieszkańców osiedli sąsiadujących z Zakładem było najważniejszym celem postawionym przed projektantami nowej inwestycji.

Wzrost odzysku surowca organicznego

Michał Dzioba prezes Zakładu Utylizacyjnego uważa, że „budowa hermetycznej kompostowni jest kolejnym etapem przekształcania zakładu w nowoczesne centrum odzysku i recyklingu”. Poinformował, że instalacja przyczyni się nie tylko do zwiększenia mocy przerobowych, ale też do wzrostu odzysku surowca organicznego.

- To oznacza, że większą część odpadów biodegradowalnych, które gdańszczanie segregują coraz bardziej uważnie, będziemy mogli zamienić na kompost, do dalszego wykorzystania, a to wszystko w pełni hermetycznych warunkach z myślą o bliskim sąsiedztwie - przekonywał.

Projekt „Budowa hermetycznej instalacji jako uzupełnienie istniejącego systemu kompostowania w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku” będzie realizowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu netto wynosi: 48,2 mln zł z czego 32,8 mln zł (68 proc.) sfinansowane będzie ze środków unijnych.

System oczyszczający powietrze poprocesowe

Nowa hermetyczna kompostowania to hala przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hala dojrzewania kompostu oraz kilkustopniowy system oczyszczający powietrze poprocesowe, które wydobywać się będzie z instalacji. W nowym obiekcie mają być zastosowane rozwiązania techniczne, które mają pozwolić na „zamknięcie procesów w hali i ich hermetyzację”.

- To przełoży się na minimalizację uciążliwości zapachowych – twierdzi urząd miasta. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

3. Konferencja Skuteczne zarządzanie odorami w Łodzi (02 marca 2020)Jakość życia w toksycznym środowisku. Rzecz nie tylko o antybiotykach w (eko)żywności (31 października 2019)Bioodpady na ruszt (29 sierpnia 2019)Przydomowe oczyszczalnie ścieków potrzebują troski właścicieli (11 czerwca 2019)Nierównomierny dopływ ścieków? Jest rozwiązanie (11 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony