Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Wielki skok Veolii na Suez? Oferta złożona Engie jest ważna do 30 września

a+a-    Powrót       04 września 2020       Management   

W globalnym świecie fuzje i przejęcia to stały element biznesu. Im więksi gracze, tym większe emocje. Veolia złożyła Engie wiążącą ofertę nabycia 29,9 proc. udziałów Suezu, będących w jej posiadaniu. Co ewentualna fuzja oznacza dla rynku polskiego?

Zacznijmy od początku, w niedzielę 30 sierpnia Veolia ogłosiła, że ​​złożyła Engie wiążącą ofertę nabycia 29,9 proc. posiadanych przez nią udziałów Suezu. Veolia oferuje 15,5 euro za akcję Suezu, co stanowi 50 proc. premię w porównaniu z ceną zamknięcia Suezu z 30 lipca. Ta oferta jest ważna do 30 września 2020 r. Jeśli Engie ją zaakceptuje, Veolia złoży następnie dobrowolną ofertę przejęcia pozostałych akcji Suez, w tym 1,8 proc. udziałów, które Engie nadal będzie posiadać w Suezie. - Złożenie tej dobrowolnej oferty przejęcia zostanie zakończone, gdy tylko niezbędne zezwolenia regulacyjne, zwłaszcza w sprawach dotyczących konkurencji, zostaną uzyskane w ciągu 12 do 18 miesięcy - wyjaśnia Veolia.

Engie wywołała wilka z lasu

Skąd propozycja Veolii? Otóż pojawiła się ona po tym, jak Engie ogłosiła 31 lipca rozpoczęcie strategicznego przeglądu swoich aktywów, w tym udziałów w Suezie. Engie planuje sprzedać posiadane niestrategiczne aktywa, aby przyspieszyć swoje inwestycje w odnawialne źródła energii i infrastrukturę energetyczną i już zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach będzie analizować ofertę Veolii.

Czytaj też: Gminy przekonują, że outsourcing inwestycji i eksploatacji ma sens

Warto odnotować, że pod koniec lipca pojawiły się także informacje, że niemiecka grupa Schwarz, właściciel Lidla, może kupić spółkę Suez zajmującą się gospodarką odpadami w pięciu krajach Europy: Niemczech, Polsce, Holandii, Luksemburgu i Szwecji. Ta działalność stanowi około 1 miliarda euro obrotu, czyli jedną trzecią przychodów Suezu w sektorze odpadów. Gdyby ta operacja się powiodła, Veolia miałaby potężnego niemieckiego konkurenta, bo grupa Schwarz osiąga obroty w wysokości 100 miliardów euro.

Co fuzja oznaczałaby dla Polski?

Redakcja zwróciła się do Veolia Polska z pytaniem o ewentualne konsekwencje przejęcia dla rynku polskiego. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że celem przejęcia jest wzmocnienie pozycji Veolii, jako światowego lidera w dziedzinie ekologicznych przemian. - Dzięki tej operacji Veolia wzmocniłaby swoją międzynarodową obecność, a z uwagi na pozycję rynkową Suezu w tej części Europy, przejęcie stanowiłoby uzupełnienie działalności Veolii. Nie miałoby jednak zasadniczego wpływu na rynek – poinformowała redakcję Magdalena Kempiński, dyrektor komunikacji korporacyjnej, Grupa Veolia w Polsce.

Największe konsekwencje przejęcia dotknęłyby Francję.

Oglądaj wideo: Gigantyczny zbiornik retencyjny odpowiedzią na powodzie w Paryżu

Suez podkreśla niezależność

Z kolei Suez Polska poinformował nas, że wszelkie informacje w tym temacie publikowane są na stronie korporacyjnej Grupy Suez. Ostatni dostępny tam komunikat(1) pochodzi z 31 sierpnia i mowa w nim m.in, że Suez wykazuje dużą odporność operacyjną i niezależność, o czym świadczą wyniki drugiego kwartału, przebieg realizacji planu transformacji Spółki „Suez 2030”, a także wzmocnienie jej bilansu w ramach planu rotacji aktywów Grupy. Działanie Veolii było nieproszone (ang. unsolicited), a Suez nie rozmawiał z Veolią na temat możliwego połączenia.

Czytaj też: Cyfryzacja sposobem na lepszą jakość selektywnej zbiórki odpadów

- Ponieważ pilna potrzeba ochrony środowiska ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszych obywateli, oferta Veolii budzi obawy o przyszłość działań związanych z uzdatnianiem i dystrybucją wody we Francji, a także o poziom zatrudnienia, biorąc pod uwagę wielkość synergii zapowiedzianych przez Veolia – czytamy w komunikacie. Zarząd Suez ocenia, że strategia zaproponowana przez Veolię może doprowadzić do zakłóceń operacyjnych we Francji, ale i za granicą, podczas gdy w kontekście post-Covid zespoły koncentrują się na wdrażaniu swojego planu strategicznego.

Póki co, zarząd Suez ustanowił komitet ad hoc, który szczegółowo zbada transakcję zaproponowaną przez Veolię, mając na uwadze interes społeczny spółki dla wszystkich interesariuszy Suez oraz tworzenie wartości dla wszystkich jej akcjonariuszy.

W tekście wykorzystano fragmenty publikacji Philippe Collet, z Actu-Environnement

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Pełna treść komunikatu dostępna jest tutaj:
https://www.suez.com/en/news/press-releases/facing-veolia-s-unsolicited-offer-which-carries-great-uncertainties-the-board-of-directors-of-suez-reiterates-its-confidence-in-the-strategic-project-suez-2030

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

SUEZ: od Kanału w Egipcie do transformacji ekologicznej (16 października 2020)Veolia przejmuje 30 proc. Suezu (09 października 2020)Andre Lemlyn prezesem SUEZ Polska (07 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)Utylizacja folii rolniczej. Samorządom został miesiąc na podpisywanie umów z NFOŚiGW (27 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony