
Na gruncie specustawy dotyczącej organizacji 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) Ministerstwo Środowiska zawarło dziś z samorządem Katowic porozumienie określające m.in. szczegółowe czynności związane z organizacją szczytu. Jak podaje PAP, celem porozumienia jest "zapewnienie koordynacji przygotowań do szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańcom miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”.
Przygotowania do szczytu to jednak nie tylko kwestie organizacyjne, ale także te związane z międzynarodową polityką klimatyczną.
Aby grudniowy szczyt zakończył się powodzeniem, delegaci z ponad 190 krajów dyskutowali na temat wdrożenia pakietu implementacyjnego do porozumienia paryskiego, czyli tzw. rulebook. Rozmowy miały miejsce podczas Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbyła się w Bonn w dniach 30 kwietnia – 10 maja br. Było to jedno z wielu spotkań przygotowujących do grudniowego wydarzenia. Celem cyklu spotkań jest przygotowanie wspólnej polityki klimatycznej, która miałaby zacząć obowiązywać od 2020 r. Dzięki dialogowi Talanoa(1), konferencja w Bonn stanowiła globalną platformę do negocjacji w sprawie możliwości zwiększenia skuteczności wdrażania działań klimatycznych.
Ewaluacja postępów co pięć lat
Głównym celem COP24 jest przyjęcie pakietu implementacyjnego do porozumienia paryskiego (rulebook). Choć przygotowania do przyjęcia pakietu rozpoczęto w ubiegłym roku, nadal większość z nich stanowi zbiór stanowisk poszczególnych członków Konwencji. Podczas sesji w Bonn poczyniono postępy w sprawie założeń pakietu, w szczególności w zakresie ewaluacji działań dotyczących ograniczania emisji (ang. global stocktake). Od 2023 r. co pięć lat dokonywana będzie ocena globalnych postępów w zakresie ochrony klimatu. Jej efektem ma być zwiększenie skuteczności wdrażanych polityk i działań (tzw. mechanika ambicji). Strony biorące udział w konferencji zgodziły się na udzielenie współprzewodniczącym grup mandatu do uzgodnienia ich stanowisk podczas kolejnej rundy negocjacyjnej.
Zdania o sukcesie konferencji w Bonn podzielone
- Negocjacje przebiegły lepiej niż oczekiwano. Strony pokazały, że poważnie podchodzą do realizacji umowy paryskiej, więc w Bonn rozpoczęły poważny dialog. Kolejnym wyzwaniem jest zmobilizowanie woli politycznej, aby wyniki COP24 w Katowicach były jak najlepsze – powiedziała Camilla Born, starszy doradca ds. polityki z E3G. Natomiast unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete ocenił dzisiaj podczas części Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęconej szczytowi COP24, że postęp w negocjacjach w Bonn był „stosunkowo niewielki” - jeśli chodzi o pakiet implementacyjny. Jak podaje PAP, Canete powiedział dziennikarzom, że przed COP24 UE chce mieć przyjęte wszelkie regulacje prawne, dotyczące osiągnięcia celów klimatycznych, ale też chce potwierdzić wiodącą pozycję w polityce klimatycznej i w solidarności z wprowadzającymi ją państwami rozwijającymi się.
W trakcie konferencji miało miejsce pierwsze publiczne wystąpienie przewodniczącego COP24 Michała Kurtyki. Jego kandydatura została już zaakceptowana przez przez Sekretariat Konwencji Klimatycznej ONZ i Grupę Wschodnioeuropejską Narodów Zjednoczonych (EEG).
Pierwsza wersja porozumienia już we wrześniu
Kurtyka mówił o COP24 także dzisiaj podczas trwającego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Będziemy dążyć do tego, aby przez najbliższe miesiące w bardzo intensywnym dialogu z wszystkimi krajami świata budować podwaliny pod to porozumienie - zadeklarował.
Konferencja w Bonn zapoczątkowała międzynarodowe negocjacje, których zwieńczeniem będzie szczyt w Katowicach. Kolejne spotkania będą stanowić zatem podstawę do realizacji jego celów. Niezbędne jest wypracowanie spójnych fundamentalnych założeń dotyczących porównywalności, przejrzystości i rozliczalności działań klimatycznych oraz wypracowanie sposobów finansowania tych działań. Dopiero wówczas, gdy założenia dotyczące działań stron Konwencji będą porównywalne i przejrzyste, przyjęty pakiet będzie mógł zapewnić przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
Okazją do umocnienia przyjętych w Bonn postanowień oraz wypracowania kolejnych założeń pakietu będzie szereg już zaplanowanych wydarzeń. W dniach 17-19 czerwca w Berlinie odbędzie się spotkanie w formule Dialogu Petersberskiego (ang. Petersberg Climate Dialogue). Spotkanie ministerialne w sprawie działań na rzecz klimatu jest zaplanowane w dniach 20-21 czerwca w Brukseli. Na wrzesień została zaplanowana dodatkowa konferencja w Bangkoku, na którą przygotowana ma zostać pierwsza wersja pakietu implementacyjnego porozumienia paryskiego. Kluczowe dla realizacji negocjowanych założeń klimatycznych może stać się też spotkanie G20, które zwołane jest w Buenos Aires na okres od 30 listopada do 1 grudnia – czyli bezpośrednio przed szczytem w Katowicach.

Dziennikarz, inżynier środowiska