
Jak wynika z Plastic Waste Makers Index(1) – raportu opublikowanego przez Minderoo Foundation - w 2021 r. na całym świecie wytworzono łącznie 139 mln ton metrycznych odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. W stosunku do 2019 r. wartość ta oznacza wzrost o 6 mln ton. Za wzrost produkcji odpowiadać miał zwiększony popyt na opakowania elastyczne, jak np. folie i saszetki. Udział produkcji tego typu opakowań wzrósł z 55% w 2019 r. do 57% w 2021 r.
- Ten trend jest niepokojący, biorąc pod uwagę, że elastyczne tworzywa sztuczne mają niższe wskaźniki zbiórki, są trudniejsze do sortowania i recyklingu, a także mają wyższe wskaźniki wycieku do środowiska – dodano.
Emisje gazów cieplarnianych jak cała Wielka Brytania
Przeprowadzone na potrzeby raportu szacunki wykazały ponadto, że globalne emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (połączone emisje zakresu 1, 2 i 3) wyniosły w 2021 r. około 450 mln ton CO2e, co odpowiada mniej więcej rocznym emisjom gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii.
- Nasze badania pokazują, że 60% (253 mln ton CO2e) wszystkich emisji jest generowanych przez przemysł naftowy, gazowy oraz petrochemiczny w trakcie wydobycia węglowodorów (ropy, gazu i węgla) oraz ich rafinacji, a także produkcji surowców monomerowych oraz w procesie polimeryzacji. Spośród tych etapów produkcja monomerów jest najbardziej emisyjna i odpowiada za jedną trzecią wszystkich emisji (145 mln ton CO2e), ze względu na wymagane wysokie temperatury i ciśnienia – wskazano.
Surowce pierwotne a surowce z recyklingu
Autorzy raportu wskazują przy tym, że wzrost ilości tworzyw sztucznych jednorazowego użytku wykonanych z polimerów produkowanych z surowców z paliw kopalnych był 15 razy większy niż z surowców wtórnych (6 mln ton wobec 0,4 mln ton). - Firmy petrochemiczne rozwijają się w kierunku recyklingu tylko na rynkach, gdzie warunki ekonomiczne są nieco korzystniejsze. Są to rynki, na których polityka jest bardziej postępowa, a popyt na tworzywa sztuczne poddane recyklingowi silniejszy – wskazano. Jak dodano, „tylko silna interwencja regulacyjna z zachętami ekonomicznymi może rozwiązać tę rynkową porażkę”.
- Tak jak odejście od elektrowni węglowych było i nadal jest krytycznym krokiem w transformacji energetycznej, tak samo ograniczenie i zmniejszenie udziału węgla w produkcji olefin jest ważnym krokiem w dekarbonizacji produkcji tworzyw sztucznych. Politycy muszą zaangażować Chiny w tę kwestię, a negocjacje dotyczące globalnego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych są do tego dobrą okazją – dodano.
Czytaj też: Wyśrubowane poziomy recyklingu nie spełnią swojej roli bez zachęt do stosowania wyrobów z recyklingu

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ Szczegóły tutaj:https://www.minderoo.org/plastic-waste-makers-index/