Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży Outbound Stena Recycling Sp. z o. o.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Tychy: Ponad 4 mln zł dofinansowania na rozbudowę instalacji fermentacji odpadów

a+a-    Powrót       13 lutego 2019       Odpady   

Projekt „Rozbudowa instalacji fermentacji o moduł przygotowania odpadów biodegradowalnych zbieranych selektywnie w ramach istniejącej fermentacji beztlenowej zlokalizowanej na terenie Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach” został wybrany do dofinansowania w ramach środków na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony środowiska i efektywnego wykorzystywania zasobów dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Umowę w tej sprawie podpisał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz prezes MASTER Odpady i Energia sp. z o.o. Mieczysław Podmokły i wiceprezes Krzysztof Setlak.

Podwójnie pozytywne skutki

- Projekt, który dziś podpisaliśmy, ma podwójnie pozytywne skutki – pierwszy to efekt ekologiczny, jaki odczują mieszkańcy i środowisko dzięki lepszej segregacji odpadów. Drugi to ekonomiczny – rozbudowa instalacji umożliwi produkcję energii odnawialnej z wykorzystaniem m.in. bioodpadów. To realne korzyści, które odczują mieszkańcy Tychów oraz ośmiu gmin, które korzystają z usług zakładu – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Przedsięwzięcie planowane w ramach projektu polega na rozbudowie instalacji fermentacji o moduł przygotowania odpadów biodegradowalnych zbieranych selektywnie w ramach istniejącej fermentacji beztlenowej zlokalizowanej na terenie Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach eksploatowanego przez MASTER – Odpady i Energia sp. z o.o.

Projekt obejmuje budowę hali oraz instalację modułu przygotowania odpadów biodegradowalnych w celu umożliwienia poddawania czystej frakcji biodegradowalnej (odpadów kuchennych, mokrych) do istniejącej instalacji przetwarzania frakcji biodegradowalnej wydzielonej z odpadów zmieszanych w procesie fermentacji beztlenowej. Inwestycja ma na celu poprawę technologii zagospodarowania odpadów w zakładzie, w szczególności odpadów biodegradowalnych, a przy tym umożliwi produkcję energii odnawialnej poprzez właściwe i bezpieczne dla środowiska wykorzystanie odpadów.

94 tys. ton odpadów rocznie

Prezes Mieczysław Podmokły podkreślił, że w 8 gminach produkuje się 94 tys. ton odpadów rocznie. Dzięki rozbudowie instalacji fermentacji większość z nich zostanie przetworzona zamiast trafić na składowiska odpadów i obciążać środowisko naturalne. Całość inwestycji jest szacowana na kwotę 6,6 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WSL to 4,1 mln zł. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w IV kwartale 2020 roku. Instalacja ma służyć ośmiu gminom zamieszkanym przez 200 tys. osób.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NIK: składowiska odpadów z dawnych zakładów "Boruta" są zagrożeniem dla środowiska (14 sierpnia 2019)Zsypy, za małe altany, rozmyta odpowiedzialność - to hamulce selektywnej zbiórki (10 lipca 2019)Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej” (04 lipca 2019)Kupiłem, zużyłem... wyrzuciłem? Sposób na odpady opakowaniowe po dobrach konsumpcyjnych (31 maja 2019)Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada (13 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony