Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czeka na podpis prezydenta

a+a-    Powrót       06 grudnia 2017       Transport   

Senat nie zaproponował we wtorek poprawek do ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, której głównym zadaniem ma być dostosowanie prawa do przepisów unijnych dotyczących jakości paliw i promocji odnawialnych źródeł energii.

Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań dyrektywy 2015/1513. Do najważniejszych zobowiązań wynikających z tej dyrektywy należą: ograniczenie możliwości stosowania do wytwarzania biokomponentów roślin zbożowych i innych roślin wysokoskrobiowych, roślin cukrowych i oleistych oraz roślin uprawianych przede wszystkim do celów energetycznych; zwiększenie wykorzystania tzw. biopaliw zaawansowanych; podniesienie do 60 proc. wymaganego poziomu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dla nowych instalacji wytwarzających biokomponenty oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. wymogu 50 proc. redukcji emisji dla działających instalacji wytwórczych.

Nowe regulacje ograniczają koszty realizacji NCW ponoszone przez producentów i importerów paliw, wprowadzają rozwiązania umożliwiające realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego przede wszystkim w oparciu o potencjał i technologie dostępne na polskim rynku i poprawiają przejrzystość tego rynku, co stanowi jeden z istotnych elementów walki z tzw. „szarą strefą”.

Większość przepisów miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mieszkańcy Łomży dostaną dofinansowanie na wymianę pieców (22 sierpnia 2018)Sławoborze: 10 mln zł na budowę biogazowni (25 czerwca 2018)Biała Podlaska: Ponad 21 mln zł na budowę ciepłowni opalanej biomasą (06 czerwca 2018)Nowe wysokooktanowe biopaliwo z odpadów (22 marca 2018)Najkorzystniejsze ceny referencyjne dla biogazu (04 grudnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony