
Ustawa o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, czyli tzw. ustawa odorowa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Tak się jednak nie stanie – wynika z odpowiedzi wiceminister Małgorzaty Golińskiej na interpelację poselską.
- Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, nie jest możliwe wejście w życie przedmiotowej regulacji od dnia 1 stycznia 2023 r. – wskazała Golińska.
Czytaj też: Nieprzyjemny zapach też jest zanieczyszczeniem
Wiceminister podkreśliła przy tym, że postępy prac w tym zakresie skomplikowała sytuacja geopolityczna na świecie i w kraju, wynikająca bezpośrednio z inwazji Rosji na Ukrainę. Jak dodała, z tego względu „postanowiono przeprowadzić dodatkową ocenę skutków wprowadzenia ww. regulacji”. - Toczący się za naszą wschodnią granicą konflikt zbrojny zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko w Polsce, Europie, ale i na całym świecie. Dlatego też zasadnym jest przeprowadzenie dodatkowych analiz i oceny kosztów, które wskażą, czy proponowane rozwiązania w projekcie nie będą miały dodatkowych, negatywnych konsekwencji dla obywateli – czytamy.
Czy projekt będzie procedowany jeszcze w aktualnej kadencji Sejmu RP?
Dyskusja nad przyjęciem ustawy określającej limity poziomu odoru trwa w Polsce od wielu lat. Jeszcze w 2017 r. ówczesne Ministerstwo Środowiska informowało, że „prace nad ustawą odorową dobiegają końca” (więcej tutaj), dotąd jednak przepisy w tym zakresie nie zostały przyjęte.
Kiedy możemy spodziewać się widocznych postępów w pracach nad ustawą regulującej kwestie uciążliwości zapachowych?
Wiceminister nie wskazała konkretnych terminów. Poinformowała natomiast, że „projekt był rozpatrywany przez Komitet Stały Rady Ministrów i Radę Ministrów w poprzedniej kadencji Sejmu RP, prace w ramach komitetów Rady Ministrów nad obecnym projektem są planowane”. – Ze względu na obecny etap prac nad przedmiotowym projektem oraz mając na uwadze specyficzną sytuację politycznoekonomiczną w naszym kraju i na świecie, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, kiedy projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych – podano w odpowiedzi.

Dziennikarz, inżynier środowiska
