Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referent w Oddziale w Łasku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Termiczne przekształcanie odpadów - kompleksowa obsługa Veolia Polska

Utylizacja folii rolniczej. Samorządom został miesiąc na podpisywanie umów z NFOŚiGW

a+a-    Powrót       27 maja 2020       Odpady       Artykuł promocyjny   

Sektor rolniczy od pewnego czasu mierzy się z wyzwaniem znalezienia odbiorców dla odpadu, jakim jest folia rolnicza. Samorządy, które zdecydowały się wesprzeć w tej kwestii rolników, czeka decyzja, jak zagospodarować odpady.

Do 30 czerwca br. samorządy mogą podpisywać umowy na dofinansowanie utylizacji odpadów z działalności rolniczej, takich jak folie rolnicze, siatki i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag. Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznaje gminom dotacje 100 proc. kosztów kwalifikowalnych, w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Fundusz zaczął pilotażem, później rozszerzył zasięg programu na całą Polskę. Samorządy mogły się zgłaszać do końca ub. roku, środki będą zaś wydatkowane do 31.12.2020 r. Ostatecznym beneficjentem są rolnicy.

Źródło problemu

Sektor rolniczy od pewnego czasu mierzy się z wyzwaniem znalezienia odbiorców dla odpadu, jakim jest folia rolnicza. – Dzieje się tak przez zmiany na rynku odpadów, m.in. zakaz sprowadzania odpadów z tworzyw sztucznych do Chin – komentuje Anna Rozwadowska-Rusiniak, rzecznik prasowy w SUEZ Polska Sp. z o.o. Folia rolnicza (kod 02 01 04(1)) nie jest uznawana za odpad komunalny i na jej wytwórcy (rolniku) ciąży obowiązek jej zagospodarowania. Powstało potencjalne ryzyko porzucania odpadów z tworzyw sztucznych lub ich nielegalnego palenia. W związku z bardzo dużą skalą wykorzystania takiej folii(2), gminy mogły przy wsparciu wspomnianych ze środków NFOŚiGW przejąć organizację systemu zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych dla części odpadów pochodzących z działalności rolniczej.

Odpowiedzialne zagospodarowanie

- Samorządy mogą liczyć na to, że przekazane przez nie odpady z działalności rolniczej zostaną zagospodarowane w odpowiedzialny sposób, przekazując folie rolnicze różnego rodzaju do naszych zakładów RDF w Radomiu i Chorzowie. Równocześnie ograniczone jest ryzyko zanieczyszczenia lokalnego środowiska porzuconymi odpadami – mówi Anna Rozwadowska-Rusiniak. Firma SUEZ oferuje usługę zagospodarowania folii rolniczej, będącej obecnie kłopotliwym odpadem. Co dzieje się z przekazaną firmie folią? Zostanie przekształcona na paliwo RDF, którego odbiorcami są cementownie. Takie paliwo alternatywne wykorzystywane jest w procesie produkcji cementu, który pozwala równocześnie na odzysk energii i unieszkodliwienie odpadu.

Szczegóły dotyczące usługi dostępne tutaj.

SUEZ PolskaTekst powstał przy współpracy z grupą SUEZ.

Przypisy

1/ Kody odpadów dostępne w bazie aktów prawnych Teraz Środowisko:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/prawo-reglamentacja/3836.pdf
2/ Jak czytamy na stronie NFOŚiGW, planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu dla bezzwrotnych form dofinansowania wynosi co najmniej 200 000 ton:
http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/usuwanie-folii-rolniczych/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nadchodzi rewolucja w handlu odpadami? Aplikacja pozwoli na sprzedaż i zakup 400 rodzajów odpadów (13 października 2020)Fala Renowacji: Mniejsze zużycie energii i wyższy komfort życia (30 września 2020)Polska będzie utylizować niechciane samochody spalinowe z Europy Zachodniej (14 września 2020)Policja wykryła ponad 100 tys. litrów niebezpiecznych odpadów (01 lipca 2020)Polscy naukowcy mają sposób na UPS-y. Wskazują na korzyści ekonomiczne i środowiskowe (29 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony