Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referent Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdań
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.

W Radomiu powstało centrum obsługi ogólnopolskiej infolinii BDO

a+a-    Powrót       30 stycznia 2020       Odpady   

50 osób znajdzie zatrudnienie w uruchomionym w Radomiu centrum obsługi ogólnopolskiej infolinii dotyczącej bazy danych odpadowych (BDO) w Radomiu. W środę odbyło się oficjalne otwarcie placówki.

Infolinia BDO powstała w ramach projektu realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Klimatu. Infolinia rozpoczęła działalność w grudniu 2019 roku. Jest czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Średnio 2,5 - 3 tys. telefonów z pytaniami dziennie

Prezes spółki Instytut Badań nad Środowiskiem Piotr Zacharski poinformował podczas otwarcia centrum w Radomiu, że od początku istnienia infolinii skorzystało z niej 45 tys. osób. Każdego dnia pracownicy odbierają średnio od 2,5-3 tys. telefonów z pytaniami z całej Polski.

Według zastępcy dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego Pawła Mzyka, zakres pytań jest bardzo szeroki. - Są pytania od prostych informatycznych, typu: jak się zarejestrować, poprzez pytania merytoryczne: kto powinien być objęty systemem, jak to powinno być realizowane, kiedy i w jakiej formie – powiedział Mzyk.

W centrum obsługi infolinii w Radomiu pracuje obecnie ponad 40 osób. Docelowo ma być zatrudnionych 50 osób.

Rejestracja w Bazie Danych Odpadowych od 1 stycznia

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to zintegrowany system teleinformatyczny, w skład którego wchodzi Rejestr-BDO, administrowany przez Ministerstwo Klimatu, a prowadzony na bieżąco przez marszałków województw.

Od 1 stycznia br. firmy zajmujące się gospodarką odpadami - odbiorem, transportem, przetwarzaniem - muszą być zarejestrowane w BDO i za pomocą tej platformy cyfrowo "rozliczać" się z odpadów.

Czytaj: Przedłużenie papierowej sprawozdawczości odpadów to okres przejściowy. Potem i tak dane muszą trafić do BDO

Jak podał Instytut Ochrony Środowiska, w bazie danych odpadowych jest zarejestrowanych 200 tys. podmiotów. Dziennie wystawianych jest ok. 32 tys. kar przekazania odpadów (KPO) i 20 tys. kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ROP według producentów opakowań. Organizacje zrzeszające przekazały swoje propozycje Ministrowi Klimatu (20 lutego 2020)Policja udaremniła powstanie nielegalnego wysypiska w Zabrzu (20 lutego 2020)Gdańsk: Ruszyła druga edycja projektu Planeta odzysku (19 lutego 2020)Gospodarka odpadami w Polsce, czyli rozszerzona odpowiedzialność samorządu (18 lutego 2020)WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony