Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Dyrektor Sprzedaży Energomix Sp. zo. o.
Sygnity EAM for Heat: System zarządzania majątkiem sieciowym i budowania Inteligentnych Sieci Ciepłowniczych firmy Sygnity S.A.

Wielkopolska: dotacje na OZE na niespotykaną dotąd skalę

a+a-    Powrót       28 czerwca 2017       Energia   

Urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego pozyskał 90 mln złotych unijnego wsparcia na zakup, budowę oraz montaż instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Procedura konkursowa rusza 30 czerwca i potrwa tylko do 31 sierpnia.

Kwota zapisana jest dla Wielkopolski w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Konkurs nadzoruje samorząd województwa, a jego beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe, osoby prawne, przedsiębiorstwa, związki wyznaniowe, szkoły wyższe i wiele innych. Odbiorcami ostatecznymi będą użytkownicy instalacji, czyli mieszkańcy. - Takiej skali dofinansowania jeszcze nie było, dlatego nie możemy tego przegapić – powiedziała na konferencji prasowej w Kaliszu Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Jak wyjaśniła, dofinansowane mogą być instalacje z wykorzystaniem energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, geotermalnej i biogazu.

Samorząd województwa w ramach tego programu dofinansuje do 85 proc. kosztów inwestycji. Indywidualny odbiorca poniesie tylko 15 proc. kosztów. - Jeżeli założymy panele fotowoltaiczne za 20 tysięcy złotych, to w praktyce nasze koszty wyniosą około 3 tysiące złotych. Jeżeli zakupimy pompę ciepła za 30 tysięcy złotych, to wyniesie ona nas około 4 tysięcy złotych – podała przykłady Wodzińska.

Mieszkańcy nie mogą sami składać wniosków

- Dlatego apeluję, by poszczególne samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje pozarządowe jak najszybciej składały odpowiednie wnioski, bo z dofinansowania bezpośrednio nie może skorzystać mieszkaniec. Miasto czy gmina występuje po te środki do urzędu marszałkowskiego, a w ślad za tym pieniądze są przekazywane dla mieszkańców danej miejscowości – powiedziała i wyjaśniła, że szczegóły można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu lub Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od piatku nabór wniosków o dofinansowania instalacji OZE w Rudzie Śląskiej (25 lipca 2017)Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców (19 lipca 2017)Rewitalizacja według pomysłów mieszkańców (17 lipca 2017)Wojewodowie z prawem do dokonywania zmian w zarządach WFOŚ (10 lipca 2017)Zmiany w POIiŚ (07 lipca 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Technologia dezynfekcji wody pitnej i ścieków promieniami UV: przykład Budapesztu