Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Biurze Komunikacji Społecznej Ministerstwo Energii
Sygnity Forecasting: prognozowanie wytwarzania i zapotrzebowania na energię firmy Sygnity S.A.

Wielkopolska: dotacje na OZE na niespotykaną dotąd skalę

a+a-    Powrót       28 czerwca 2017       Energia   

Urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego pozyskał 90 mln złotych unijnego wsparcia na zakup, budowę oraz montaż instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Procedura konkursowa rusza 30 czerwca i potrwa tylko do 31 sierpnia.

Kwota zapisana jest dla Wielkopolski w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Konkurs nadzoruje samorząd województwa, a jego beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe, osoby prawne, przedsiębiorstwa, związki wyznaniowe, szkoły wyższe i wiele innych. Odbiorcami ostatecznymi będą użytkownicy instalacji, czyli mieszkańcy. - Takiej skali dofinansowania jeszcze nie było, dlatego nie możemy tego przegapić – powiedziała na konferencji prasowej w Kaliszu Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Jak wyjaśniła, dofinansowane mogą być instalacje z wykorzystaniem energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, geotermalnej i biogazu.

Samorząd województwa w ramach tego programu dofinansuje do 85 proc. kosztów inwestycji. Indywidualny odbiorca poniesie tylko 15 proc. kosztów. - Jeżeli założymy panele fotowoltaiczne za 20 tysięcy złotych, to w praktyce nasze koszty wyniosą około 3 tysiące złotych. Jeżeli zakupimy pompę ciepła za 30 tysięcy złotych, to wyniesie ona nas około 4 tysięcy złotych – podała przykłady Wodzińska.

Mieszkańcy nie mogą sami składać wniosków

- Dlatego apeluję, by poszczególne samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje pozarządowe jak najszybciej składały odpowiednie wnioski, bo z dofinansowania bezpośrednio nie może skorzystać mieszkaniec. Miasto czy gmina występuje po te środki do urzędu marszałkowskiego, a w ślad za tym pieniądze są przekazywane dla mieszkańców danej miejscowości – powiedziała i wyjaśniła, że szczegóły można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu lub Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Warszawa: 4,2 mln zł na dofinansowanie termomodernizacji obiektów publicznych (23 lutego 2018)Realizacja projektów z wykorzystaniem OZE zagrożona przez niejasności z VAT (23 lutego 2018)Rząd chce wygrać ze smogiem do 2027 roku (22 lutego 2018)151 mln zł na ochronę powierzchni ziemi (21 lutego 2018)Rachunek za COP24 w Katowicach wyższy niż 130 mln zł (19 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony