Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko-Ankieter ATMOTERM S.A.
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Węgierski parlament uchwalił ustawę o ochronie klimatu

a+a-    Powrót       04 czerwca 2020       Powietrze i klimat   

Parlament węgierski uchwalił w środę ustawę o ochronie klimatu, potwierdzając, że celem Węgier jest redukcja co najmniej o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w stosunku do 1990 roku. Opozycja podkreśla, że konieczne są dalej idące działania.

W ustawie parlament potwierdził wolę ochrony dziedzictwa naturalnego, podkreślając znaczenie walki z niesprzyjającymi zmianami klimatycznymi i ochrony środowiska. Oświadczył też, że polityka klimatyczna Węgier powinna być zgodna z międzynarodowymi i unijnymi zobowiązaniami kraju, a także powinna uwzględniać możliwość wykorzystywania neutralnej pod względem emisji CO2 energii atomowej.

Czytaj też: Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego

Ustawa stanowi, że do 2030 r. Węgry zmniejszą co najmniej o 40 proc. emisję dwutlenku węgla w stosunku do poziomu z 1990 r., a energia ze źródeł odnawialnych będzie stanowić do tego czasu co najmniej 21 proc. konsumowanej energii. Ponadto Węgry mają do 2050 r. osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.

Projekt ustawy został złożony w zeszłym roku przez opozycyjną partię Dialog, ale rządząca większość znacznie zmieniła jego treść, usuwając m.in. zapis o wprowadzeniu stanu zagrożenia klimatycznego.

Działania w sferze ochrony klimatu

Parlament przyjął też w środę uchwałę potwierdzającą rządowy plan działań w sferze ochrony klimatu. Zapisano w niej punkty przyjętego w lutym planu, zgodnie z którym trzeba wprowadzić przepisy zakazujące używania przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku i 1 lipca należy rozpocząć likwidację nielegalnych wysypisk odpadów.

Wiceszef frakcji partii Dialog Bence Tordai zarzucił partiom rządzącym, że wykasowały z projektu ustawy wszystkie elementy, dla których warto go było popierać. Dodał jednak, że sam fakt przyjęcia na Węgrzech ustawy o ochronie klimatu – niezależnie od jej treści – jest przynajmniej połowicznym sukcesem. Wiceszefowa frakcji Węgierskiej Partii Socjalistycznej Zita Gurmai zarzuciła zaś rządowi „rozwiązania pozorne”.

Wiceminister innowacji i technologii ds. polityki klimatycznej Peter Kaderjak podkreślił po głosowaniu, że koszty neutralnej klimatycznie gospodarki powinni ponosić ci, którzy najbardziej zanieczyszczają środowisko. Uznał też za niedopuszczalne, by UE w następnym budżecie przesunęła środki z funduszu spójności na ochronę klimatu.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jaki rachunek zmiany klimatu wystawiły Polsce? (07 sierpnia 2020)Znamy kolejny sekret światowych skupisk bioróżnorodności (06 sierpnia 2020)15. edycja konferencji naukowej POL-EMIS 2020 w październiku (05 sierpnia 2020)Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE (05 sierpnia 2020)Pandemia a sektor ochrony środowiska (05 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony