Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
FLEXIDRY: odpakowywacz bioodpadów firmy Green CREATIVE

Włochy wracają do systemu kaucyjnego dla szklanych butelek

a+a-    Powrót       11 października 2017       Odpady   

W całych Włoszech powróciła po latach przerwy możliwość zwrotu szklanych butelek po wodzie i piwie kupionych za kaucją. W witrynach sklepów, barów i innych lokali, które przyłączą się do tej inicjatywy, widnieje informacja, że można tam oddać pustą butelkę. Oddając szklaną butelkę otrzymuje się w kasie z powrotem kaucję w wysokości od 5 do 30 eurocentów, którą zapłaciło się w chwili zakupu napoju.

Powrót do lat 70.

Włoskie media przypominają na czym polega praktyka, nazywana „puste do zwrotu", bo wiele osób już o niej zapomniało, albo nigdy jej nie poznało. Zwyczaj ten był rozpowszechniony w tym kraju do lat 70. zeszłego wieku. Na razie system ten wprowadzony został w ramach eksperymentu na rok i dotyczy butelek o pojemności od 0,20 do 1,5 litra.

Powrót do tego zwyczaju umożliwiło rozporządzenie Ministerstwa Ochrony Środowiska. Celem tego kroku jest ograniczenie ilości szklanych odpadków oraz uwrażliwienie konsumentów na kwestię recyklingu. Przypomina się, że butelki ze szkła czy plastiku można wykorzystywać ponad 10 razy. Ministerstwo zapowiedziało, że przez rok eksperymentu będzie monitorować jego przebieg i na tej podstawie podejmie decyzję, czy system zwrotu butelek będzie utrzymany i czy zostanie rozszerzony na inne rodzaje opakowań.

Zachęcając włoskich konsumentów do kupowania napojów za kaucją prasa podkreśla, że praktyka ta jest na porządku dziennym w takich krajach, jak Niemcy, Norwegia, Dania i Finlandia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakość zbieranego papieru pozostawia wiele do życzenia (23 lutego 2018)Zmierzamy ku pełnemu wykorzystaniu plastikowych odpadów (22 lutego 2018)Perspektywa wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce (07 lutego 2018)Opatrunki z biopolimerów wytwarzanych przez bakterie (05 lutego 2018)Propozycja przepisów poprawiających jakość wody pitnej w UE (02 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony