Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. modelowania hydraulicznego w Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

Kolejna nowelizacja Prawa Wodnego, czyli reorganizacja Wód Polskich i zmiany w pozwoleniach wodnoprawnych

a+a-    Powrót       12 lipca 2019       Woda   

Przyjęta w tym tygodniu przez rząd nowelizacja zaskakuje kilkoma zmianami. Choć o planowanej w gospodarce wodnej reorganizacji mówiło się od jakiegoś czasu, niewiele wskazywało, że uda się ją zapoczątkować jeszcze w trakcie obecnej kadencji.

We wtorek rząd przyjął przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej projekt nowelizacji ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw(1). Zaproponowane w nim rozwiązania mają zdaniem rządu m.in. przyspieszyć wydawanie pozwoleń wodnoprawnych. Emocje wzbudza jednak inna, do tej pory pojawiająca się głównie w kuluarach propozycja. Po powołaniu regionalnych zarządów gospodarki wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie oraz Rzeszowie rząd postanowił jeszcze bardziej zdecentralizować krajowe zarządzanie gospodarką wodną. W związku z tym planowane jest utworzenie jednego nowego urzędu i całkowita relokacja tego, który obecnie znajduje się w stolicy. Niewykluczone, że zmiana jest częścią zapowiedzianej niedawno przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz inicjatywy „Miasto Plus”. - Jesteśmy gotowi więcej instytucji centralnych przenieść do byłych miast wojewódzkich – mówiła podczas ostatniej konwencji PiS.

Brak chętnych do pracy w Wodach Polskich?

Nowelizacja przewiduje powstanie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Nowym Sączu oraz przeniesienie siedziby RZGW w Warszawie do Radomia. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Pierwszy ma zostać wydzielony głównie z oddziałów w Krakowie i Rzeszowie. Jak wynika z uzasadnienia, będzie organem właściwym dla regionu wodnego Czarnej Orawy, zlewni Dunajca, Soły i Skawy oraz Wisłoki. - Nowotworzony regionalny zarząd gospodarki wodnej będzie miał charakter typowo górski. Specyfika terenu górskiego oraz rzek i potoków górskich jest odmienna niż terenów nizinnych i tamże zlokalizowanych wód – tłumaczy rząd. Przeniesienie z kolei RZGW ze stolicy do Radomia motywowane jest bardziej „centralnym położeniem” tego drugiego. Obecnie istnieje tam zresztą zatrudniająca 34 osoby siedziba zarządu zlewni. To na jej bazie powstać ma stary-nowy oddział RZGW. Reorganizacja motywowana jest również „brakiem (przyp. red. - w dużych miastach) wykwalifikowanej i chętnej do podjęcia pracy kadry w Wodach Polskich z uwagi na lepsze warunki zatrudnienia jakie oferuje sektor prywatny”.

Wody Polskie nadal z kołem ratunkowym

Względem poprzedniej wersji projektu usunięto również pkt 16 w art. 34 ustawy - Prawo wodne. Zmiana oznacza rezygnację z obowiązku uzyskania pozwoleń wodnoprawnych na organizację wypoczynku lub sportów wodnych w ramach działalności gospodarczej. Do projektu dodano również zmianę art. 562 ustawy - Prawo wodne, wydłużając w ten sposób termin umożliwiający zmianę wydanych pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód z 31 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. Rząd podtrzymał poza tym zawarty w poprzednich wersjach projektu pomysł przejęcia przez budżet państwa finansowania działalności państwowej służby hydrologiczno­‑meteorologicznej (PSHM), państwowej służby hydrogeologicznej (PSH) oraz państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących (PSBBP). O konieczności odciążenia finansowego odpowiedzialnych do tej pory za powyższe służby Wód Polskich pisaliśmy szczegółowo tutaj. Bez zmiany pozostały także plany przeniesienia z resortu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej na PGW Wody Polskie uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa w stosunku do śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym.

Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, który powinien przyjąć regulacje jeszcze w trakcie trwania obecnej kadencji, tj. podczas najbliższego posiedzenia w dn. 17-19 lipca lub ostatniego, w dn. 11-13 września.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Wodne oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 czerwca 2019 r. dostępny na stronie:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12316655/12538829/dokument400975.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mazurskie samorządy apelują do rządu o pomoc w realizacji inwestycji wodnych (16 lipca 2019)PPP w Mławie: oczyszczalnia to nie wszystko (12 lipca 2019)Wody Polskie przekazały ponad 22 mln zł na badania jakości wody (08 lipca 2019)Wody Polskie nie nałożyły zobowiązań na Saur Neptun Gdańsk (02 lipca 2019) Postępy prac modernizacyjnych Kanału Gliwickiego (24 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony