Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. energetycznych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Wody Polskie szukają projektanta stopnia wodnego Lubiąż na Odrze

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Woda   

Wody Polskie rozpoczęły poszukiwanie projektanta stopnia wodnego Lubiąż. Inwestycja, która ma powstać na Dolnym Śląsku w powiecie wołowskim, jest kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej regionu i znacznie poprawi między innymi warunki żeglugowe na Odrze oraz zapewni ekologiczną produkcję energii elektrycznej. To kolejny stopień wodny na rzece po nowo wybudowanym w Malczycach.

Termin składania ofert do 19 lutego 2019 r.

Szczegółowym przedmiotem zamówienia ogłoszonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu są usługi pod nazwą: „Projekt budowlany i projekt wykonawczy na budowę stopnia wodnego Lubiąż na rzece Odrze w rejonie wsi Gliniany wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”. Łączna wartość zamówienia szacowana jest na prawie 14 milionów 219 tysięcy złotych (dokładnie 14 218 800,00 PLN). Od wykonawcy projektu oczekuje się zrealizowania zamówienia w terminie 43 miesięcy od daty podpisania umowy. Termin związania ofertą wynosi 60 dni. A bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert – 19 lutego 2019 roku. Przyjęto dwa główne kryteria wyboru wykonawcy projektu: 60 proc. - cena, 40 proc. - doświadczenie zespołu projektowego.

Zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy (przy wyklinowaniu do zera) i przesuszenie terenów przyległych do rzeki. Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi uzyskanie następujących efektów:

  • zabezpieczenie stopnia w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności;
  • przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych, zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów, w szczególności ochrona lasów łęgowych;
  • powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia;
  • produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu;
  • przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego.

Planowany do budowy stopień wodny Lubiąż zlokalizowany będzie na Odrze w rejonie wsi Gliniany, powiat wołowski, gmina Wołów, miejscowość Lubiąż, województwo dolnośląskie. Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej. Budowa ma na celu ochronę przeciwpowodziową terenów przyległych i miejscowość Lubiąż, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki Odry, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję energii elektrycznej. Jednakże nadrzędnym celem będzie poprawa warunków żeglugowych poprzez przygotowanie Odry do klasy Va drogi wodnej.

Źródło: KZGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska gospodarka wodna w UE: Na początku nacisk położono na oczyszczanie ścieków (02 maja 2019)Rozpoczęły się przygotowania do budowy stopnia wodnego Ścinawa na Odrze (05 marca 2019)Jaz Rędzin na Odrze będzie zmodernizowany (20 grudnia 2018)94 gminy odwołały się od decyzji Wód Polskich w sprawie taryf (17 września 2018)Plany rozwoju żeglugi: z Warszawy na Mazury (06 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony