Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

W Brukseli wraca temat glifosatu

a+a-    Powrót       19 maja 2017       Ryzyko   

Komisja Europejska rozpocznie rozmowy z państwami członkowskimi UE o odnowieniu na okres 10 lat licencji na stosowanie potencjalnie szkodliwego dla zdrowia chwastobójczego glifosatu. Dotychczasowa autoryzacja na wykorzystywanie tej substancji w UE wygasa z końcem tego roku.

Decyzja o tym, by podjąć rozmowy z państwami UE na temat glifosatu, zapadła w środę na posiedzeniu kolegium komisarzy w Brukseli. - Na wniosek komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa komisarze wyrazili zgodę na to, żeby Komisja Europejska podjęła na nowo rozmowy z krajami członkowskimi o możliwym przedłużeniu zgody na stosowanie w UE glifosatu na następne 10 lat - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami rzeczniczka KE Anca Paduraru.

Gilfosat jest wykorzystywany w środkach chwastobójczych

Dotychczasowe negocjacje w tej sprawie zostały tymczasowo zawieszone po tym, jak w ubiegłym roku wybuchł spór o szkodliwość substancji. Glifosat to substancja aktywna chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. Produkowany jest przez koncern Monsanto i wykorzystywany w jego flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. Kiedy rok temu wygasła autoryzacja na stosowanie tej substancji w Unii, Komisja Europejska planowała jej przedłużenie na 15 lat.

Na drodze stanęły jednak sprzeczne opinie ws. glifosatu wydane przez dwie różne instytucje, czyli Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organ doradczy Komisji Europejskiej, i należącą do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). IARC zaklasyfikował glifosatjako substancję „prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi", zdaniem EFSA herbicyd nie był szkodliwy.

Ostateczna decyzja należy do państw członkowskich

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) o przygotowanie ostatecznej opinii na ten temat i wydała tymczasową zgodę na stosowanie glifosatu do końca 2017 r. W marcu ECHA uznała, że „dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości". - Komisja chce pracować wspólnie z krajami Unii, żeby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie w tej sprawie, czyli takie, które będzie się cieszyło największym poparciem państw członkowskich. Ostateczna decyzja będzie należała oczywiście do państw członkowskich – tłumaczyła rzeczniczka KE.

Zgodę lub sprzeciw wobec stosowania glifosatu musi wyrazić kwalifikowana większość państw członkowskich.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Środki ochrony roślin – zasady obrotu i stosowania (03 sierpnia 2020)Niemieckie badania: dzieci i młodzież mają we krwi za dużo substancji chemicznych (09 lipca 2020)Naukowcy z IChF PAN opracowali nowy materiał oczyszczający powietrze z toksycznych związków (09 lipca 2020)EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany (01 lipca 2020)75 tysięcy litrów chemikaliów na parkingu firmy w Dąbrowie Górniczej (27 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony