Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.

Wsparcie dla morskich farm wiatrowych pilnie potrzebne

a+a-    Powrót       01 marca 2018       Energia   

Inwestowanie w morskie farmy wiatrowe przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest korzystny dla przedsiębiorców, odbiorców energii oraz będzie stanowić znaczący kapitał na przyszłość, gwarantując rozwój w duchu innowacji – uważa Konfederacja Lewiatan.

- W Polsce potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest duży, ale na razie niewiele się w tej dziedzinie dzieje. Dlatego należy dołożyć starań, aby ułatwić rozwijanie tego sektora wytwarzania energii, zarówno poprzez podejmowanie decyzji strategicznych, jak i ułatwienia regulacyjne. Wspieramy te działania, pomagając podmiotom zaangażowanym w usuwanie barier – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Potencjał rodzimej morskiej energetyki wiatrowej wynosi 8-10 GW. Eksperci podkreślają, że morskie farmy wiatrowe mogą być budowane z dominującym udziałem polskiego przemysłu. Poparcie dla takich inwestycji płynie ostatnio również z rządu m.in. od ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Farmy wiatrowe nie są konkurencją dla atomu

- Opowiadamy się za rozwijaniem projektów morskich farm wiatrowych, które nie konkurują z budową elektrowni jądrowej, a jedynie szybciej wypełniają polski miks energetyczny, oparty obecnie w przeważającej mierze o złoża węglowe – dodaje Dominik Gajewski. Zdaniem Lewiatana rozwój morskich farm wiatrowych w żaden sposób nie konkuruje z energetyką jądrową. Regulacje prawne i uwarunkowania faktyczne dotyczące budowy elektrowni jądrowej nie pozwalają na zakończenie tej inwestycji przed 2035 r. Tymczasem morskie farmy wiatrowe mogą zostać oddane do użytku już po kilku latach.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PSEW: projekt ustawy o OZE bez negatywnych dla branży zapisów (15 lipca 2019)W Polsce dobrze wieje, ale bez stabilnych regulacji nie będzie inwestycji (29 maja 2019)65 proc. udziału źródeł niskoemisyjnych w miksie wytwórczym w 2030 r. (28 maja 2019)Powstanie nowa farma wiatrowa w Żukowicach (24 maja 2019)ME: Cel OZE 2020 dla energetyki spełnimy na poziomie 19,23 proc. wobec wymaganych 19,1 proc. (10 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony