Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Wyrok w sprawie azbestozy pracowników metra w Madrycie

a+a-    Powrót       24 kwietnia 2019       Ryzyko   

Sąd w Madrycie wydał pierwszy wyrok w sprawie azbestozy u pracowników metra w stolicy Hiszpanii. Dyrekcja ma wypłacić rodzinie zmarłego pracownika odszkodowanie w wys. ponad 371 tys. euro za nieumyślne spowodowanie jego śmierci.

Jak poinformowały we wtorek hiszpańskie media, odszkodowanie zasądzone na rzecz rodziny zmarłego w październiku mężczyzny, zatrudnionego od 1980 r. w madryckim metrze, to pierwszy przypadek pociągnięcia tej instytucji do odpowiedzialności za narażenie członka załogi na śmierć w efekcie kontaktu ze szkodliwym azbestem.

Przypadek azbestozy, którego dotyczył werdykt, był też pierwszym stwierdzonym przez hiszpańskich lekarzy w związku z pracą w stołecznym metrze, a także potwierdzonym przez władze tej instytucji.

Adwokaci rodziny wnosili o 400 tys. euro odszkodowania

Prowadząca sprawę sędzia orzekła, że dyrekcja metra musi wypłacić wdowie po pracowniku oraz jego córce kwotę ponad 371 tys. euro z powodu “szkód spowodowanych przez chorobę nabytą z powodu pracy w warunkach szkodliwych”. Adwokaci rodziny wnosili o 400 tys. euro.

Sędzia wyjaśniła, że zmarły w wieku 60 lat pracownik był narażony na bezpośredni kontakt z azbestem znajdującym się w “części maszynowej i aparaturze elektrycznej pociągów metra”. Orzeczenie bazowało na zeznaniach innych pracowników metra, którzy ujawnili, że codziennie mieli kontakt z elementami wykonanymi z azbestu.

W związku z kilkoma przypadkami zachorowań pracowników madryckiego metra na azbestozę 1 kwietnia jego załoga przeprowadziła strajk, powodując chaos komunikacyjny w stołecznej aglomeracji.

Według organizatorów protestu przypadek zachorowania Juliana M. jest jednym z czterech oficjalnie potwierdzonych przez hiszpańską służbę w związku ze znajdującym się wewnątrz stołecznego metra azbestem. W 2018 r. na azbestozę zmarła inna osoba zatrudniona w metrze.

Marcin Zatyka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy technologia produkcji kruszyw lekkich z surowców odpadowych to szansa na zamknięcie obiegu? (25 czerwca 2020)Warszawa: Dodatkowy nabór wniosków na przyjazne środowisku inwestycje (22 kwietnia 2020)Transgraniczne przemieszczanie odpadów w warunkach epidemii (08 kwietnia 2020)Krajobraz polskich dachów: od nowoczesnych z instalacjami PV po eternit falisty (09 marca 2020)Toruń: Trwa program usuwania azbestu na terenie miasta (27 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony