Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatne praktyki studenckie Prospreco Polska sp. z o.o.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Z kamerą wśród odpadów

a+a-    Powrót       18 września 2018       Odpady   

Całodobowy monitoring miejsc magazynowania lub składowania odpadów oraz możliwość oglądania zarejestrowanych zdarzeń przez pracowników WIOŚ - zakłada przygotowane przez Ministerstwo Środowiska rozporządzenie.

Obowiązek instalowania kamer na składowiskach odpadów wprowadziła uchwalona przez Sejm 20 lipca 2018 r. ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Była to odpowiedź rządu na nasilające się, w szczególności w maju br., zjawisko pożarów w miejscach przeznaczonych do magazynowania odpadów i trudności z ustaleniem sprawców podpaleń. Przygotowany przez resort środowiska projekt rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów(1) określa szczegółowe wymagania dla prowadzenia sytemu, powierzchnię objętą rejestrowanym obrazem, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania utrwalonego obrazu. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, jak również oczekiwaniom służb Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, opracowano nowe przepisy, które mają na celu przede wszystkim ograniczenie działań niewłaściwego sposobu zagospodarowania odpadów – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Nie jesteśmy pierwsi

Kamery muszą być zainstalowane tak, aby swoim zasięgiem obejmowały całą powierzchnię magazynowanych lub składowanych odpadów z drogami dojazdowymi i co najmniej 15-metrowym pasem otaczającym. Zebrany materiał powinien pozwalać na identyfikację pojawiających się na nim osób, odtwarzanie go z zastosowaniem tzw. stop-klatki, a także wykonywanie kopii i pobieranie zapisu w formie elektronicznej. Na filmie powinna znajdować się też data, a także czas i miejsce zarejestrowanych zdarzeń i czynności. Co ciekawe, wizyjny system kontroli powinien umożliwić podgląd obrazu na żywo pracownikom wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. - Utrwalenie obrazu powinno odbywać się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych - dodają jednak autorzy projektu. Służyć będzie temu m.in. oznaczenie monitorowanego terenu odpowiednią informacją w tym zakresie. Polskie rozwiązanie nie jest wyjątkowe. Z informacji przekazanych do resortu środowiska przez Ambasadę RP w Bukareszcie wynika, że monitoring wizyjny składowisk prowadzony jest np. w Rumunii.

Koszty trudne do oszacowania

Utrwalony obraz przechowywany powinien być na elektronicznym nośniku informacji, a w przypadku wystąpienia zdarzenia negatywnie oddziałującego na zdrowie i życie człowieka oraz na środowisko (np. pożaru) wykonywana ma być kopia zapasowa zapisu, którą wraz z odpowiednią metryką informacyjną przechowuje się w zamkniętej szafie do czasu, gdy zostanie ona zabezpieczona jako dowód w sprawie w ramach toczącego się postępowania. Ministerstwo Środowiska szacuje, że koszty odpowiadającego wymaganiom zestawu 8 kamer z akcesoriami i montażem mieszczą się w przedziale od 3 do 10 tys. zł brutto. - Zestaw będzie dobierany indywidualnie do miejsca, stąd też koszty zainstalowania wizyjnego systemu kontroli mogą być wyższe – dodaje Ministerstwo.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy, tj. 22 lutego 2019 r.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Projekt rozporządzenia w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//515/12315902/12533538/12533539/dokument357545.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Powstaje strategia rozwoju technologii CCUS dla Górnego Śląska (13 lipca 2020)Akt oskarżenia ws. pożaru odpadów w Jaworze (13 lipca 2020)10 mld euro do wzięcia w ramach Funduszu Innowacyjnego. Ruszył nabór wniosków (08 lipca 2020)Inspekcja Ochrony Środowiska w czasie epidemii nie liberalizuje wymogów (01 czerwca 2020)Od środy konferencja online: Optymalne funkcjonowanie instalacji MBP w czasie epidemii COVID-19 (22 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony