Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Program Płatnych Praktyk Letnich SUEZ Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Postawiono zarzuty ws. zanieczyszczenia terenu i spowodowania pożaru odpadów w Legnicy

a+a-    Powrót       12 marca 2019       Odpady   

Zarzuty zanieczyszczenia środowiska oraz nieumyślnego spowodowania pożaru usłyszeli Ewa G. i Tomasz G., prowadzący w Legnicy na Dolny Śląsku firmę zajmującą się odpadami.

Prok. Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, poinformowała w poniedziałek, że prokurator przedstawił Ewie G. i Tomaszowi G. zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa nieodpowiedniego postępowania z odpadami, zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach oraz nieumyślnego spowodowania pożaru i gwałtownego rozprzestrzeniania się substancji trujących.

Zagrożenie dla środowiska i ludzi

- Magazynowano odpady o właściwościach palnych na pryzmach, bezpośrednio na gruncie, bez uwzględnienia zagrożenia pożarowego oraz bez zaopatrzenia w wodę na wypadek pożaru. Gromadzono odpady w sposób nieselektywny, co spowodowało istotne obniżenie jakości gleby oraz powietrza i wód podziemnych, a także zagrożenie zdrowia ludzi na skutek przenikania do gleby odcieków z odpadów, rozlania lub zmieszania z glebą odpadów niebezpiecznych, a także uwolnienia rozpuszczalnych w wodzie związków metali ciężkich, dioksyn i innych toksycznych substancji - przekazała rzecznik.

Dodała, że wielokrotnie termicznie przetwarzano w tym przedsiębiorstwie odpady poza przeznaczonymi do tego celu instalacjami, co doprowadziło do powstawania zarzewi ognia w hałdzie i powstania w nocy z 17 na 18 maja 2017 roku pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach, obejmującego powierzchnię prawie pół hektara.

Do 5 lat więzienia

Wobec obojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł i zakazu prowadzenia na swój rachunek lub na rzecz i w imieniu innych osób działalności gospodarczej związanej ze zbieraniem, transportem, magazynowaniem, składowaniem i przetwarzaniem odpadów lub surowców wtórnych oraz pośredniczenia w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi.

Za zarzucane małżeństwu przestępstwa grozi do 5 lat więzienia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bank Światowy rekomenduje włączenie banków i gmin do programu Czyste Powietrze (20 maja 2019)Raport: Europa zużywa zbyt dużo zasobów naturalnych (16 maja 2019)20 zgłoszeń do programu "Silesia pod błękitnym niebem" (07 maja 2019)Raport NIK: hałdy pogórniczych odpadów nadal nierozwiązanym problemem (30 kwietnia 2019)Międzynarodowy protest przeciw powiększaniu kopalni Turów (29 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony