
© doidam10
Grupa firm, wśród których znalazł się Amazon, Google i Ikea, zwróciła się do polskiego rządu i parlamentu z apelem o odblokowania energetyki wiatrowej w Polsce. Przedsiębiorcy obawiają się utraty konkurencyjności i wstrzymania decyzji inwestycyjnych.
Pod apelem podpisało się osiem podmiotów, wśród których znaleźli się przedstawiciele Google, Mercedes, Ikea, Amazon, Cement Ożarów, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Polskiej Izby Motoryzacji. Zwrócili się do polityków o pełne wykorzystanie potencjału produkcji bezemisyjnej energii na rzecz rozwoju biznesu i miejsc pracy. Przedsiębiorcy oparli swoje strategie zrównoważonego rozwoju na inwestycjach w OZE.
- Dziś zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność. Aby skutecznie zmniejszyć wpływ na środowisko i zachować konkurencyjność, nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna. Widzimy ogromny potencjał wzrostu naszych działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dla nas szczególnie interesującym rynkiem – wyjaśniają.
Energia z wiatru na lądzie i na morzu oraz fotowoltaika
Inwestorzy śledzą ze szczególnym zainteresowaniem rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej. Duże nadzieje są pokładane w liberalizacji zapisów związanych z wiatrową energetyką lądową. Rozwój sektora onshore jest jednym z „kluczowym elementów potrzebnych do decyzji inwestycyjnych”.
Czytaj: Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na obowiązek raportowania niefinansowego?
Przedsiębiorcy argumentują, że najnowsza technologia wiatrowa wymaga mniejszej liczby turbin do wyprodukowania trzy razy więcej energii. Ponadto każdy 1 GW w turbinach wiatrowych może zapewnić energię elektryczną dla województwa podlaskiego przez cały rok.
- Możliwość rozwijania projektów w odległości 500 m od zabudowy daje 1 GW dodatkowej mocy rocznie. Podwyższenie go do 700 m oznacza mniej niż połowę tej mocy – wskazują.
Ograniczony dostęp do bezemisyjnej energii może się przełożyć na utratę konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej.
Apel został skierowany też do Senatu, który procedował projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej 21 i 22 lutego br. Teraz ustawa z poprawkami od senatorów zostanie przesłana do Sejmu, którego najbliższe posiedzenie odbędzie się 7, 8 i 9 marca br.
Czytaj: Wywiad pt. cPPA: w oczekiwaniu na odblokowanie rozwoju OZE
Umowy cPPA
Rozwój energetyki wiatrowej jest kluczowy dla sektora energetycznego, ale też dla przemysłu, który liczy na tańszą energię z bezemisyjnych źródeł. Kluczowe są długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej (PPA). Polska jest jednym z 14 państw w Europie w których funkcjonują umowy cPPA. W Europie wśród głównych nabywców zielonej energii przez umowy PPA są przedsiębiorstwa energochłonne, a także sektor teleinformatyczny oraz transport – głównie kolejowy.
Czytaj publikację on-line pt. Energetyka wiatrowa w Polsce 2022. Ekonomia, biznes, środowisko (do pobrania bezpłatnie)

Redaktor