Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Znamy zwycięzców Eco-Miasto 2018

a+a-    Powrót       27 września 2018       Zrównoważony rozwój   

Kraków, Lublin, Białystok, Zabrze, a z mniejszych miast Mława, Czeladź, Radzyń Podlaski, Niepołomice oraz Złotów – oto zwycięzcy szóstej edycji konkursu Eco-Miasto.

W tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto przyznano 10 nagród oraz 13 wyróżnień. Najwięcej nagród zdobył Lublin, jury konkursowe zdecydowało o przyznaniu miastu nagrody zarówno w kategorii „zrównoważona mobilność,” jak i „gospodarka wodna”. Najwięcej tytułów przyznano miastom z województw śląskiego oraz lubelskiego – dwie nagrody i dwa wyróżnienia dla każdego z nich. Uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu miało miejsce podczas odbywającej się obecnie w Warszawie Konferencji „Innowacyjne ECO-MIASTO”.

W związku ze zbliżającą się grudniową konferencją klimatyczną COP24 podkreślono szczególne znaczenie tegorocznej edycji konkursu. Jak przypomniano, zbliżające się międzynarodowe wydarzenie będzie miało wpływ na globalną politykę klimatyczną. Wniosek płynący z konferencyjnych prezentacji jest następujący: zaangażowanie miast w walkę ze zmianami klimatu jest niezwykle ważne.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: „mobilność zrównoważona”,„efektywność energetyczna budynków”, „gospodarka wodna”, „gospodarka o obiegu zamkniętym” oraz „zieleń miejska a jakość powietrza”.

Mobilność zrównoważona

Laureatami w kategorii „mobilność zrównoważona” zostały Lublin i Niepołomice. Lublin nagrodzony został za osiągnięcie 30 proc. udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego. W przypadku Niepołomic jury doceniło stale rozwijaną infrastrukturę transportu autobusowego i szynowego składają się na spójną koncepcję intermodalności transportu publicznego. Ponadto wyróżnienia w tej kategorii zdobyły Olsztyn oraz Wągrowiec.

Efektywność energetyczna budynków

W kategorii „efektywność energetyczna budynków” triumfowały Kraków oraz Czeladź. Kraków, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców, nagrodzono za wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej. Wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców najlepsza okazała się Czeladź. Jury konkursowe nagrodziło miasto za wykonanie termomodernizacji w 90 proc. budynków użyteczności publicznej oraz systematyczne działania w dziedzinie poprawy jakości powietrza. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły aż trzy miasta - Warszawa, Dąbrowa Górnicza oraz Sztum.

Gospodarka wodna

Za „gospodarkę wodną” jury postanowiło nagrodzić Lublin oraz Mławę. Lublin otrzymał nagrodę za wieloaspektowe działania edukacyjne na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Mławę nagrodzono z kolei za nowatorskie podejście do kwestii realizacji gospodarki ściekowej poprzez wybudowanie oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W kategorii tej wyróżniono ponadto Bielsko-Białą oraz Krasnystaw.

Zieleń miejska a jakość powietrza

Zwycięzcami kategorii „zieleń miejska a jakość powietrza” zostały Zabrze oraz Złotów. Zabrze nagrodzono za działania na rzecz rozwoju miejskich terenów zieleni, w tym kompleksową rekultywację 183 ha silnie zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Złotów otrzymał nagrodę za świadomość znaczenia zieleni miejskiej w zrównoważonym rozwoju oraz za dostrzeżenie jej jako miejskiej „fabryki czystego powietrza”. Za działania związane z zielenią miejską jury postanowiło wyróżnić aż 4 miasta – Warszawę, Olsztyn, Zamość oraz Bełchatów.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W tym roku miasta mogły po raz pierwszy zgłosić swoje osiągnięcia we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Za działania w tym zakresie jury konkursowe postanowiło nagrodzić Białystok oraz Radzyń Podlaski. Białystok otrzymał nagrodę za włączanie lokalnej społeczności w realizację gospodarki o obiegu zamkniętym oraz za zainicjowanie działań służących zapobieganiu powstawania odpadów. Radzyń Podlaski nagrodzono za całościowe działania uwzględniające interdyscyplinarność gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności za wprowadzenie powszechnej zbiórki i kompostowania odpadów biodegradowalnych. Za działania zgodne z ideą circular economy jury postanowiło wyróżnić ponadto Gdynię oraz Wołomin.

Nagroda Teraz Środowisko

Podobnie jak w latach poprzednich, swoją nagrodę przyznała również redakcja Teraz Środowisko. Jury jako zwycięzcę wyłoniło Katowice, doceniając interdyscyplinarność zgłoszonych w konkursie działań miasta, obejmujących efektywność energetyczną, jakość powietrza oraz edukację w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze środowiska.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Eco-MiastoTekst powstał w ramach projektu Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnienie i wdrażanie w polskich gminach dobrych praktyk w zrównoważonym rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Teraz Środowisko.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na krakowskie ulice wyjedzie 50 autobusów elektrycznych (27 maja 2020)Czy wracać do tego, co było? Czyli o transporcie w mieście w obliczu pandemii (18 maja 2020)W czerwcu ruszy konkurs dla gmin Miasto z Klimatem – „zielono-niebieska infrastruktura” (28 kwietnia 2020)Mobilność miejska musi zmierzyć się z wyzwaniem efektywności energetycznej (04 marca 2020)XI Smart City Forum w marcu (21 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony